Природозащитници искат разваляне на сделките с дюни
Природозащитници настояват до месец прокуратурата и земеделското министерство да започнат разваляне на всички сключени след 1 януари 2008 г. сделки с държавни имоти, в които има дюни. Те предлагат шест стъпки, с които да се гарантира опазването на Черноморското крайбрежие, дивите плажове, дюни, влажни зони и крайморски степи.
Сред предложените за опазване места са Дуранкулашко езеро - Св. Ана, Крапец, Шабленски езера, степите между нос Шабла и град Каварна, Камчийски пясъци - Шкорпиловци, Карадере, Иракли – нос Емона, Поморийско езеро, Мандра - Пода, Вая, Атанасовско езеро, Дюни-Алепу, Аркутино, Маслен нос (брегът и плажовете между "Перла" и резерват "Ропотамо"), Дяволското блато, р.Караагач - Корал.
Готвените в момента законови промени няма да спасят Черноморието, а отварят нови "вратички" за строителство, твърдят екоактивистите.
Те настояват Народното събрание да наложи мораториум върху промяната на предназначението на горския и поземлен фонд. Искат забрана да бъде наложена и върху издаването на строителни разрешения в черноморските зони от "НАТУРА 2000", като мерките да действат до изработване на цялостна визия за развитие на Черноморието.
Според природозащитниците, МОСВ трябва да издаде заповеди за обявяване на 19-те защитени зони по местообитанията в района на Черно море. Заповедите трябва да включват категорична забрана на ново строителство в териториите, попадащи в ивицата с широчина 2 км от границата на морския бряг или морските плажове, посочи Дунчев.
Екоактивистите искат още до три месеца МРРБ да осигури реално прилагане на Закона за устройство на черноморското крайбрежие чрез отразяване в кадастралните карти на дюните и на зоните А и Б.
Готови са специализираните кадастрални карти за крайбрежието, заяви регионалният министър Лиляна Павлова преди време на общественото обсъждане в парламента за законодателни промени да не се строи върху дюните. Трябва да има пълна забрана за строителство по Черноморското крайбрежие, особено в зона А, добави тя.
Тома Белев от "Зелени Балкани" коментира, че всички дюни трябва да бъдат зона А, а Любомир Костадинов от WWF добави, че предвижданите законови промени, предлагани от министерствата, "размиват" отговорностите и са отстъпление от заявените намерения.
Призоваваме за политическа воля и зрялост, дадените обещания на срещата с премиера на 7 януари, да се "облекат" в законови разпоредби, каза Костадинов.
След разговори на Бойко Борисов с екоорганизации бяха изготвени предложения за промени в няколко закона.
Коалиция "За да остане природа в България" препоръча Министерски съвет да прецени възможността за създаване на специализирана, независима, държавна агенция за защита на природата и за опазването на горите, отговаряща за контрола върху защитените територии, зони и гори, която да изпълнява и всички отговорности по разпореждане с държавните имоти в тях.
Екоактивистите са планирали протестни шествия тази вечер в София, Пловдив, Варна и Трявна под наслов "Долу ръцете от българската природа".
Анкета: Ще успеем ли да спасим природата от бетона?