Целта на правителството е четиригодишен мандат и ние имаме такава програма. Наистина всеки има право на свободно изразяване на позиция, включително и чрез протест, но нека да не провокираме ситуацията и да не нарушаваме закона, блокирайки основни пътни артерии. Това каза по Нова вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева по повод на протестите в няколко града в страната заради цените на горивата, предложените промени в застраховката "Гражданска отговорност" и финансовото състояние на българите.

Тя изтъкна, че постоянно получавали сигнали за изключително недоволни граждани, които чакат с часове, за да се приберат вкъщи.

По думите ѝ аналогията с протестите против кабинета "Орешарски" е абсурдна. "Голяма е разликата в ситуацията от 2013 година и сега. Не може да се прави аналогия. Очевидно много им се иска на опозицията да се получи аналогия със ситуацията при протестите за високите сметки за ток. Тогава протестите в началото бяха спонтанно възникнали, след което, разбира се, подстрекавани с провокации към насилие и организирани агитки, които доведоха до насилие, но както виждате органите на реда правят всичко възможно да не се стигне до това. Всъщност и нашият призив е нека да изразяват своята гражданска позиция, но да го правят така, че да не пречат и на другите права на българските граждани", подчерта Захариева.

Тя посочи, че "винаги в правителството сме отворени за диалог", но от "друга страна ние трябва да правим и реформи".

Вицепремиерът коментира и вчерашния доклад на ЕК за напредъка на България. "Никога не съм сравнявала България и Румъния. По важно е какво следва да постигнем след този доклад. Ние не правим реформата заради самия доклад, а за гражданите", каза тя.

По думите на Захариева докладът показва, че българското правителство, изпълнявайки най-важните приоритети за България, не е забравило и вътрешната политика.

"Ако погледнете и ръста на доходите, разбира се, че повишаването им е цел, но и ние трябва да ги изработим тези доходи. Не случайно основна цел е създаването на добра бизнес среда, намаляването на административната тежест, повече време и пари за бизнеса, за да увеличава заплатите, по-малко бюрокрация, така че доходите нарастват по-бързо от цените, според официалната статистика. Що се отнася до цените на петрола, наистина геополитическата обстановка определя ситуацията".

Захариева коментира и констатация в доклада на ЕК за медийната ситуация у нас. Тя беше категорична, че правителството и изпълнителната власт по никакъв начин не оказват натиск върху медийната среда в България. Според нея медиите трябва да се саморегулират и самоконтролират.

"Констатацията и ситуацията по отношение на доклада в медийната среда не е приятна. Самият доклад се позовава на други международни организации и изследвания. Първо, натиск никъде не се споменава, а и аз съм убедена, че това не е така. Докладът по-скоро се намеква, че трябва да се предприемат мерки. Заради факта, че всеки опит за промяна ще се тълкува като опит за цензура или за повече регулация, много е важно медиите сами да се саморегулират и много важен е самоконтролът и автоцензурата. Когато натискът влезе в съдебната зала, понякога правосъдието излиза, но от друга страна балансът между това да бъде информирано обществото за това какво се случва и в изпълнителната власт, и в съдебната система и върху това да не се чувстват натискани съдиите прокурорите също трябва да бъде затворен. Правителството и изпълнителната власт по никакъв начин не оказват натиск върху медийната среда в България. Критиката в доклада не е към правителството, а към автоцензурата и самоконтрола от страна на медиите", коментира външният министър.

Екатерина Захариева подчерта напредъка на страната ни в редица сектори в сравнение с 2007 година, когато България беше приета в ЕС.