Така коментира пред журналисти в Народното събрание председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов по повод критиките към правителството и призивите за оставка на премиера заради провала с избора на генерален секретар на ООН.

Смятам, че в тази кампания имаше едно вътрешно противопоставяне в страната ни и всеки се стремеше да изрази негативната си позиция относно номинацията на Ирина Бокова, в последствие и за Кристалина Георгиева. Знаете за политическите совалки и това, което се говореше, че новият генерален секретар трябва да бъде от Източна Европа и да е жена. От тази гледна точка на последната права имаше две жени от България и бяхме останали с впечатлението, че това ще бъде възможният вариант за гласуване за една от тези две жени“, обясни Цветанов смяната на Бокова с Георгиева.

По думите му, сега, в началото на президентска кампания, всеки, ще излага аргументи и ще търси някакъв реванш. Според него обаче трябва да бъдем разумни и да отдадем заслуженото на качествата и на дветe. И едната, и другата към настоящия момент продължават да изпълняват функциите си на позициите си в ЮНЕСКО и в ЕК и им желаем успех, допълни Цветанов.

Взимането на това решение е геополитика, взимането на това решение между великите сили и от тази гледна точка България искаше да се възползва от това, което беше направено като анонс преди години за това, че бъдещият секретар на ООН ще бъде от Източна Европа и ще бъде жена“, каза още той.

По-рано, в интервю за БНТ, той заяви, че България е доста малка, за да участва в голямата геополитика и предвид, че има пет държави с блокираща квота, може би повече висшата дипломация е изиграла роля в избора на Антонио Гутериш при вчерашното предпоследно, но решаващо гласуване.

На въпроса защо Георгиева не беше първоначалната кандидатура, Цветанов отговори:

"Защото това беше кандидатура, която беше одобрена, и то странно защо толкова предварително, две години преди съответния избор. И, разбира се, че когато премиерът Борисов трябваше да взима съответното решение и външно министерство да обяви официално кандидатурата, все пак искахме да има и някаква приемственост. Знаете че, винаги всяко едно вътрешно решение, което се взима в страната, винаги кореспондира и с вътрешнополитическите дадености. Така че от тази гледна точка и това също изигра своята роля".

АНКЕТА: Да има ли оставки след вота за генерален секретар на ООН?