Станишев: Нека следващата ни национална цел да е демографията, без консенсус през 2050-а ще сме 5 милиона
Делегацията на българските социалисти в ЕП инициира дискусия със свободен вход на 6 октомври от 10 часа в мол "Парадайс
"Всеки ден изчезва едно село, всяка седмица един малък град, всеки месец един средно голям град и всяка година един голям град с мащабите на областен център. Ако тази тенденция не бъде пречупена, до средата на века България ще наброява около 5 млн. души, а делът на населението над 65-годишна възраст ще достигне близо 40 на сто. Според по данни на социолозите 27% от българите имат желание да емигрират, а 48% дори не обмислят да имат второ дете.
Нужен е политически консенсус и осъзнаване на темата като приоритет на ниво президент, премиер и парламент. Нека следващата ни национална цел да е демографията."
Това заяви евродепутатът Сергей Станишев в предаването "12+3" на БНР. Той коментира, че не вижда мерки за справяне с демографската криза, а тя не може да бъде преборена само със социални плащания.
"Рязко пада възрастта, на която младите хора започват да имат репродуктивни проблеми - 25 години. По данни от проучванията, едва 12% посещават гинеколози или уролози за профилактика. Държавата не прави нищо по въпроса, а проблемът се разраства. Нашите експерти предлагат мащабни профилактични програми за репродуктивно здраве, които в най-луксозния си вариант възлизат на под половин млрд. лв. За сравнение разходната част на бюджета за 2023 г. е 74 млрд. лв. Сега е времето да направим нещо, докато процесът все още е обратим."
Станишев говори по темата по повод на организираната от Делегацията на българските социалисти в ЕП дискусия "Готови за бъдещето? Демографската картина - цената на неравенствата", която ще се състои на 6 октомври от 10 часа в София Ивент Център в мол "Парадайс". Входът е свободен.
Попитан за настоящата ситуация у нас и протестите на миньорите, той коментира, че процесът по договаряне на Териториалните планове за трите региона е изцяло непрозрачен. "Не е ясно какви ангажименти се поемат. По тях България трябва да получи 2.4 млрд. лв., с които да се създадат работни места, да се преквалифицират хора, да се гарантира бъдещето на тези региони. А сега плановете станаха публични заради натиска от протестите. Липсва цялостна визия за управление, нямаме Национална енергийна стратегия, всичко се прави на парче, с хоризонт следващите избори. Парламентът ще излезе в отпуск за местния вот, вместо да гласува пакета закони за второто плащане по Националния план за възстановяване и устойчивост. Асен Василев вече призна в НС, че ще загубим 1.3 млрд. лв. за тази година. Всичко е в мъгла."
По темата за присъединяването на България към Шенген, Станишев посочи, че това, което се случва е неприемливо и антиевропейско и препоръча по-категоричен подход на правителството. Той изрази опасения от възможно приемане на страната ни на предстоящия съвет по вътрешни работи през декември 2023 г. само по "въздух" и "вода" и предупреди, че това ще е огромен външнополитически неуспех на кабинета и затвърждаване на второстепенното място на държавата ни в ЕС.
"От гледна точка на икономическите последици, подобно приемане няма да помогне на търговията и туризма ни. А политически трайно ще останем в периферията на Съюза."
Водещата Снежана Иванова помоли за коментар на управлението у нас, т. нар. сглобка. "Тя е съчетание на интересите на трите политически сили - ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС. Ясно е, че управлява тройна коалиция. Бих задал реторичния въпрос: къде са протестите? Основна цел на избирателите на ПП-ДБ беше изваждането на ДПС от властта. Днес ДПС е основен фактор в управлението, а Пеевски е говорител на мнозинството.", отговори Станишев и посочи, че сглобката е устойчива, тъй като интересите са по-големи от различията на политическите сили в нея.
Попитан за представянето на БСП на местния вот, евродепутатът сподели, че не е оптимист за резултатите в чисто партийния вот за общински съветници. "Ръководството разби структурите, цели организации по места минават към други политически сили. Най-успешните ни кметове се явяват с инициативни комитети. На този фон кандидатурата на левицата за София е попадение. Кандидатите на ПП-ДБ и ГЕРБ са в постоянен обяснителен режим за роднините, ДС и номинациите си. Лявата кандидатура може да върне политическия дебат в изборите, тя е реалната алтернатива. В този смисъл, София има избор."