Споразумението с Украйна допълнително размъти политическия живот
Парламентът няма да се занимава с двустранната спогодба, категорична е Наталия Киселова, Димитър Главчев не я подписа в Брюксел, като остави това на редовен кабинет
Няма да внеса проекта на Споразумение с Украйна за сътрудничество в областта на сигурността за гласуване в пленарната зала. Няма как да не бъде отбелязана тази категоричност на председателя на Народното събрание Наталия Киселова. "ДПС-Ново начало" поискаха като допълнителна точка в дневния ред Киселова да включи техния проект, с който парламентът дава мандат на служебния премиер да подпише документа - в Брюксел, на среща на Европейския съвет, в която участва и президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Още по темата
- Марк Рюте: България помага на Украйна да се брани от руската агресия и без споразумение
- Главчев не подписа Споразумението с Украйна, Зеленски е проявил пълно разбиране
- Киселова: Няма да внеса споразумението за Украйна, Главчев да не прехвърля отговорността на НС
- ГЕРБ и ДБ: За Споразумението с Украйна не е нужна санкция на НС, редовно правителство ще го подпише
Става дума за споразумение, което е в компетентността на правителството, и съгласно решение на Министерския съвет от 4 ноември 2024 г. е одобрен проектът на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна като основа за водене на преговори. Упълномощава се министърът на външните работи да проведе преговорите, а министър-председателят - да подпише споразумението и Министерството на външните работи да предприеме необходимите действия за изпълнение на това решение, обясни председателят на Народното събрание, подчертавайки (като специалист конституционалист), че външата политика на държавата е работа на Министерския съвет, който не трябва да прехвърля отговорността на парламента.
В същото време от Брюксел, където е на среща с евролидерите, Главчев заяви, че без подкрепа от Народното събрание няма да подпише споразумението с Украйна и според него е най-добре документът да бъде одобрен от редовно правителство.
Служебният премиер не подписа, като остави решението за това на редовен кабинет.
И след като не подписа, Главчев увери, че Зеленски е проявил пълно разбиране с думите "Когато сте готови, съм на разположение".
"Абсолютно няма да има дипломатически скандал. Абсолютно разбиране има, изчакваме Народното събрание да даде някаква насока какво да направим ние", изтъкна служебният премиер.
За възможен дипломатически скандал предупреди бившият премиер и депутат от ПП-ДБ Николай Денков, според когото ще бъде "назначена процедура по подписване и България да се откаже в последния момент, това е случай, който няма как да остане незабелязан".
Коментари за отложеното подписване на споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна направиха от полигона "Ново село" военният миснистър Атанас Запрянов гостувалият там днес генерален секретар на НАТО Марк Рюте.
Запрянов заяви, че това споразумение е политическо по характер и не представлява взаимообвързващ международен договор. "Във военната част на това споразумение са предвидени мероприятия и действия, които и в момента се изпълняват и няма нищо ново, каза той. Моята информация е, че по тази тема в парламента ще има отделно обсъждане на по-късен етап", добави Запрянов.
Марк Рюте пък отбеляза, че България помага на Украйна да се защитава от руската агресия. И добави, че няма задължение съюзниците в НАТО да подписват двустранни споразумения. "Това, което е важно е, че продължаваме да предоставяме военна помощ, както и обучение, а в тази област България е направила много. Така, че един ден Украйна да бъде достатъчно силна да може да започне преговори по своя инициатива и тези преговори да бъдат от позицията на силния."
В рамките на преговорите за управляващо мнозинство, кръг от които се проведе и днес, ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ изказаха мнение, че споразумението с Украйна може да бъде подписано веднага от служебния кабинет, който има мандат за това, и не е нужна санкция на Народното събрание. Ако служебният кабинет се провали в това, бъдещ редовен кабинет ще го подпише, заявиха двете страни.
Към юли 2024 г. Украйна е подписала 25 двустранни споразумения за сигурност: с Обединеното кралство, Германия, Франция, Дания, Канада, Италия, Холандия, Финландия, Латвия, Испания, Белгия, Португалия, Швеция, Исландия, Норвегия, Япония, САЩ, ЕС, Естония, Литва, Полша, Люксембург, Румъния, Чехия и Словения.
Същевременно е създадена Контактна група по отбраната на Украйна, в която са:
- Бронетанкова техника: Германия, Полша.
- Артилерия: Франция, САЩ.
- Разминиране: Исландия, Литва.
- Дронове: Латвия, Великобритания.
- Интегрирана противовъздушна и противоракетна отбрана: Франция, Германия.
- Информационни технологии: Естония, Люксембург.
- Морска сигурност: Норвегия, Обединеното кралство.