След призив на министър за оставка: Проверяват Агенцията по вписванията заради рокадите в болници
"Какво всъщност се опитват да ни кажат с това си действие – ние сме недосегаеми, ние можем да правим всичко безнаказано, вие не можете дори да ни смените. Можем", заяви Стойчо Кацаров
Министерството на правосъдието (МП) извършва проверка във връзка със сигнали за неправомерно въздействие от страна на ръководни кадри в Агенцията по вписванията върху длъжностните лица по регистрация, това съобщиха от пресцентъра на правосъдното министерство, след като по-рано днес служебният здравен министър Стойчо Кацаров призова колегата си Янаки Стоилов да извърши проверка и ако се установят нередности при смяната на ръководството на болниците "Лозенец" и "Александровска", да отстрани директорката.
В момента длъжността изпълнителен директор на агенцията заема Габриела Козарева.
Това се случва, след като рокадите, наложени от Кацаров, бяха блокирани. В "Лозенец" ръководството бе сменено след разкрития за фрапиращи нарушения в трансплантациите, обявяване на несъществуващи хоспитализации и лошо финансово състояние. Директорът проф. Любомир Спасов обаче обжалва в съда освобождаването си и с това спря регистрацията на новия съвет на директорите.
В "Александровска" пък бяха установени загуби за близо 70 млн. лв. Агенцията по вписвания обаче отказва да впише новото ръководство.
В съобщението на МП се посочва още, че министърът на правосъдието и други лица с ръководни функции нямат правомощия да влияят върху решенията на длъжностните лица по регистрация. От ведомството обаче подчертават, че Агенцията по вписванията трябва да изпълнява стриктно и в интерес на гражданите своите законови задължения.
Ръководството на Министерството на правосъдието е изискало от изпълнителния директор на агенцията да осигури законосъобразното и своевременно отразяване на обстоятелствата, предмет на регистърните производства, се казва още в съобщението.
"Хората, които подават тези сигнали казват, че ясно им е казано какво решение да вземат", каза по-късно пред медиите ресорният зам-правосъден министър Иван Демерджиев, но отказа да отговори дали натискът идва от страна на ръководството на Агенцията по вписванията.
"Има данни да е правена ненужна проверка на конкретни факти, което е над компетенциите на служителите, обясни Демерджиев и поясни, че има спор по тълкуването на законов текст. Става дума за това може ли без конкурс да се назначи член на борд на директорите или това е възможно само за общински дружества. В някои от случаите разбиранията на длъжностните лица не съответстват на предвиденото в закона", посочи още Демерджиев.
По думите му трябва да се прави разграничение между оттегляне на мандата и сключените договори за управление на контрольор. Първото може да стане по всяко време от принципала ( в случая държавата), а прекратяването на договора за управление и контрол става по друг ред.
Резултатите от проверката по двата казуса ще е готова до дни.
По-рано в остро изявление, разпространено официално от МЗ, Кацаров призова:
"Цялото общество знае причините за тези смени. Законът дава право на министъра тогава, когато установи тежки нарушения, да смени управителите на лечебните заведения. Ролята на Агенцията по вписванията е да впише в регистъра тези промени. Отказът на агенцията да го направи излиза извън нейните законови правомощия. Какво всъщност се опитват да ни кажат с това си действие - ние сме недосегаеми, ние можем да правим всичко безнаказано, вие не можете дори да ни смените. Можем. Този отказ може най-много да забави събитията с няколко дни, да постави под риск персонала на болниците, лежащоболните. И отговорността за това ще бъде както на бившите директори на лечебните заведения, така и на директора на Агенцията по вписванията.
Отправям призив към министъра на правосъдието да провери законосъобразността на действията на директора на Агенцията по вписванията и ако установи, както твърдя, че тя е надскочила правомощията си и е нарушила закона, да я освободи от заеманата длъжност".