САЩ: Ще сме много активни в преговорите между Скопие и София при стабилен кабинет в България
Помощник-държавният секретар Джеймс О'Брайън е заявил, че РСМ страда от разногласията със съседите си, което е един от проблемите за влизането в ЕС и непрекъснато влияе върху промени в условията
Очаква се САЩ да бъдат много активни в преговорите за точния начин на изпълнение на договора между Скопие и София, след като в България има по-стабилно правителство, пише "Гласът на Америка" в Северна Македония.
На изслушване за бъдещето на Европа в комисията по външни работи на Сената помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Джеймс О'Брайън е заявил, че Северна Македония страда от разногласията със съседите си, което е един от проблемите за влизането в ЕС и непрекъснато влияе върху промени в условията, съобщава "Гласът на Америка" в Северна Македония.
О'Брайън е отговорил на въпрос на сенаторката от Ню Хемпшир Джийн Шахин (Демократическа партия) как САЩ могат да продължат да подкрепят страните кандидатки от Западните Балкани, които срещат силни вътрешни политически "насрещни ветрове" в стремежа си към членство в ЕС и в НАТО.
"Основният въпрос е договорът, който Северна Македония има с България, и веднага след като в България бъде съставено по-стабилно правителство, ще трябва да има разговори за точния начин за прилагането му. Това ще бъде област, в която очаквам ние да бъдем много активни", е отговорът на О'Брайън, цитиран от "Гласът на Америка" и БТА.
България казва, че не възнамерява да поставя нови условия по пътя към ЕС, но няма да допусне отклонение от постигнатите договорености, първото от които е включването на българите в конституцията на държавата, пише "Гласът на Америка" и добавя, че премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски твърди, че "няма да преговаря под диктат и ултиматуми и че България трябва да зачита правата на македонската общност, за нарушаването на които има 14 присъди" от Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
По отношение на договора от Преспа, О'Брайън казва, че САЩ работят за спазването му.
"Гласът на Америка" припомня, че премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски и президентът на страната Гордана Силяновска-Давкова обявиха, че ще използват конституционното име на държавата в официален контекст, но в изявленията си, като акт на лично самоопределение и самоидентификацията, ще използват термина Македония.
На срещата на върха на НАТО по-рано този месец гръцкият премиер Кириакос Мицотакис заяви, че един от най-важните аспекти на Преспанското споразумение е името Северна Македония да се използва erga omnes (за универсална употреба във и извън страната), а в интервю за Радио Свободна Европа наскоро, посланикът на САЩ в Скопие Анджела Агелер заяви, че договорите с Гърция и България няма да се предоговарят.