Това обяви по bTV Димитър Стоянов, главен секретар на президента Румен Радев.
Служебното правителство не е предрешило нищо за покупка на нов изтребител, заяви преди дни и вицепремиерът и министър на отбраната тогава Стефан Янев.

"На служебното правителството се дава мандат да преговаря, но решението не е обвързващо и сегашният Министерски съвет ще решава как да води преговорите.
Служебното правителство не бързаше, това е един етап, който трябва да бъде приключен трябваше да бъде приключен до 31 март спрямо пътната карта” за избора на многоцелеви самолет", обясни Стоянов.

На закрито заседание Министерският съвет одобри протокола на междуведомствената група за избор на нов многоцелеви самолет. На първо място е класирана Швеция (със самолет „Грипен”), а на второ – Португалия (чиято оферта е за използвани американски машини F-16 ).

Стоянов уточни, че има срокове в пътната карта за процеса на придобиване на нов изтребител, които трябва да бъдат спазвани. По отношение на избора нова платформа за самолет или сигурност Стоянов акцентира върху заложеното изискване в НАТО всяка държава членка да развива собствени способности за гарантиране на своята сигурност и новия изтребител е част от това.

„Начинът да си генерираме сигурност е да си доставим нова платформа. Дали Ф-16, дали „Грипен” зависи и от военната експертиза. Трябва да се чуе и тяхното мнение. Военната експертиза е задължителна при избора на нова платформа” , аргументира се Стоянов.

Има единствено утвърден протокол и преговорите ще води новото правителство. През 2012 г. няма избор на Ф-16 , уточни Стоянов, не е имало преговори, а само разговори и делегация е посетила Португалия за да види Ф-16 , същата делегация обаче е посетила и Италия, за да се запознае с италианските „Юрофайтър”.

„Едва ли бихме казали, че правителството на САЩ, Швеция или Италия участва в задкулисни преговори за изтребители”, опонира главният секретар на президента на критиките, че се водят преговори на тъмно, защото ще са между правителствата на България и държавата, която ще достави самолетите.

Няма смяна в решението на комисията. И членове на експертната група по класиране на офертите, стана ясно от думите на Стоянов. В тази група са включени и експерти от много други институции, не само от министерство на отбраната.

Пред БНР командващият Военновъздушните сили генерал-майор Цанко Стойков не се ангажира със срок, в който правителството да се произнесе по това коя фирма да бъде излъчена.

Според него трябва да има разумни срокове, но преди всичко експертите, които ще вземат решение, трябва да могат да се запознаят с работата, която е свършена до момента.

При всички положения всички изтребители, които са в т.нар.“къс лист“ могат достойно да изпълнят всичките основни задачи, посочи Стойков.

При назначаването си за министър на отбраната Красимир Каракачанов посочи, че по-добрият вариант е самолетът да бъде нов.