Една декларация няма да промени нищо, тук искаме реални реформи, гласувани решения преди разговори за правителство. Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков пред журналисти, след като по-рано днес от парламентарната група на ПП-ДБ се срещнаха с президента Румен Радев, за да обсъдят политическата ситуация, предава БТА.

Това ще предопредели втория мандат - или има гласувани закони, или връщаме мандата празен, каза Кирил Петков.

Той заяви, че от ПП-ДБ са взели решение, че ако мандатът бъде даден тази седмица, той ще бъде върнат неизпълнен. Петков заяви, че от ПП подкрепят ДБ за тази декларация. Скептични сме, че има такова мнозинство в парламента, добави той.

"Какъв е смисълът да се предлагат министри, премиер, ако нямаме работещ антикорупционен орган? Кой ще следи тези министри дали ще си вършат работата добре? Какъв е смисълът да говорим за правителство, ако съдебната система продължава да не работи?", попита още Петков.

Той посочи, че създаването на антикорупционната комисия изисква 160 гласа, като за да се случи, трябва да има "национална отговорност". Трябва да имаме поне една институция, която да покаже, че се бори с корупцията, в противен случвай ще си ходим от избори на избори. Ако нямаме институции, които да работят , България е в омагьосан кръг, каза Петков.

Снимка: БТА

Той отбеляза, че декларацията на ПП-ДБ ще бъде изпратена до всички.

 

Предложихме на президента план, с който да опитаме да излезем от политическата криза, като премахнем системните предпоставки за нея, заяви и Божидар Божанов, зам.-председател на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) след разговорите на формацията с държавния глава Румен Радев, като обясни, че ще се търси подкрепа за предложената декларация, ако има такава - реформите ще отнемат 3 около месеца.

За нас системните предпоставки са нереформираните прокуратура, служби и правоохранителните органи като цяло, каза Божанов, цитиран от БТА.

По думите му нереформираните структури рушат доверието на избирателите затова, че изобщо може да се постигне резултат, правителство или нещо друго, което да работи в тяхна полза, и което няма да бъде ползвано като "бухалка или чадър".

Божидар Божанов обясни, че за да проверят дали изобщо да тръгнат в тази посока, от ПП-ДБ ще предложат декларация на Народното събрание, в която то да декларира своята подкрепа за седем основни закона или решения - Закон за съдебната власт, избор на антикорупционна комисия, закон за подаване на сигнали, Наказателнопроцесуален кодекс, Закон за личния фалит и за избора на нов омбудсман, както и начало на реформа в службите чрез въвеждане на тестове за интегритет.

Снимка: БТА

Божанов подчерта, че ако тази декларация бъде подкрепена от достатъчно депутати, тогава от ПП-ДБ могат да се обърнат към президента и да му кажат, че има мнозинство в това Народно събрание, което в бъдеще, когато бъдат приети тези закони, може да излъчи правителство.

Ако декларацията не бъде подкрепена, ще поискаме мандата и ще го върнем много бързо, подчерта Божидар Божанов. По думите му, ако тя бъде подкрепена, е необходимо да се провери дали наистина има мнозинство за тези неща. "Защото уроците, които научихме са, че всеки на декларации иска да реформира прокуратурата, службите и т.н.", коментира той. Според него реформирането би изискало време, може би около три месеца.

Попитан от кого ще поискат подкрепа при условие, че в предишния парламент ПП-ДБ имаха квалифицирано мнозинство и не успяха да прокарат тези закони, Божанов отговори, че подкрепа ще бъде поискана от всички. Ще поискаме широко мнозинство да подкрепи тази декларация, за да не остава някой отстрани. Има 240 народни представители за подкрепа на тази декларация, ще са нужни най-малко 160, уточни народният представител.

На въпрос кого ще предложат за премиер, ако декларацията им бъде приета, Божидар Божанов каза, че тъй като приемането на тези закони е предварително условие за започване на разговори за правителство, кандидат за премиер нямат към този момент.

Попитан склонен ли е президентът да ги изчака три месеца, той уточни, че това е решение на държавния глава, но индикацията за това дали процесът изобщо ще върви е ще се гласува ли декларацията. Тя ще бъде изпратена на народните представители още днес. Ще имаме готовност да я внесем или утре, или вдругиден в парламента, коментира депутатът.