Проект на МС: Вицепрезидентът да не подлежи на проверка за достъп до класифицирана информация
За първи път се предлага конфискация "в полза на държавата" на вещите на издалите държавна тайна
Вицепрезидентът да не подлежи на проверка за достъп до класифицирана информация. Това предлага с промени в Закона за защита на класифицираната информация правителството. Предлага се и класифицираната информация да остава тайна, "докато не отпаднат основанията за защитата ѝ".
Пренаписването на текстовете ще доведе до отпадането на определените сега в закона срокове. В зависимост от грифа тайните на държавата сега се пазят от 6 месеца до 30 години. Сроковете могат да се удължават еднократно. И не могат да надвишават първоначално определените.
Вносителите се притесняват, че при сегашните условия не могат да засекретяват данните безкрайно. А след разсекретяването им стават достъпни по Закона за обществена информация. В случаи на информация с по-ниско ниво на защита "може да възникне обективна нужда да бъде защитена за по-дълъг срок", пишат вносителите. И дават примери с данните, важни за защита на комуникационните и информационни системи, военновременните планове, за възложените военновременни задачи, дълготрайните материални активи, защитените лица.
Промените предвиждат проверките за достъп до всички нива да е 90 дни. Сега той е от 30 до 60 дни, в зависимост от нивото на секретност. Средно на година от ДАНС правят около 11 300 проучвания на кандидати за достъп до тайни на държавата. На месец се правят около 950. Удължават се сроковете на издадени достъпи до класифицирана информация, увеличават се размерите на глобите. За първи път се предлага конфискация "в полза на държавата" на вещите на издалите държавна тайна.
Данните на МС отчитат ръст на съставените актове за установяване на административни нарушения. От 7 за 2022 г. на 29 за 2023 г. и 37 само до октомври на 2024 г.
Предлага се отказ за достъп до секретни данни да се прави и ако лицето е извършило престъпления против финансовата, данъчната и осигурителната системи. Предложенията за промени са публикувани за обществено обсъждане до трети февруари.