Броят на мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица достигна 1007, съобщи Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани" пред БНР.

31 са пострадалите живи чинки, открити от доброволци, като над 50% от тях са с трайни увреждания и няма да могат да бъдат върнати в природата, уточни тя.

Според аутопсията на починалите птички, смъртта им е причинена от стрес. Установени са масивни кръвоизливи в коремната кухина и по черепите на птиците. Ветеринарите предполагат, че причина за това е пиротехниката, използвана в новогодишната нощ. 

Христина Клисурова обясни и защо точно в Копривщица има такава масовост на смъртните случаи:

"Няколко дни преди това огромно ято от хиляди планински чинки се е позиционирало в покрайнините на града. Те правят такива вътрешни миграции. Има кадри, където се вижда, че цялото небе е почерняло. Просто са имали малшанс."

Тя съобщи, че са получили сигнали и от други краища в страната за открити мъртви птици след новогодишната нощ.

"Ние не сме крайни зелени. Също обичаме да се забавляваме, но нека да е контролирано, за удоволствие, а не да е като на война", коментира още Клисурова по повод новогодишната заря.

Според общинската власт в Копривщица обаче птиците са далеч от града и до гората трудно би достигнал силен шум от зарята и не тя е причината за масовата им смърт.

Местните жители казват, че толкова големи ята птици за първи път се появяват край града. И предполагат, че суровият планински климат също е оказал влияние върху някои от тях.

"600 птици загинали от стрес от фойерверки в Копривщица - града на първата пушка. Нито една в Лондон - столица на птиците, любовта към домашните и дивите животни и фойерверките. Предлагайте обяснения и решения", коментари вчера в пост във фейсбук бившия екоминистър Юлиан Попов.

Сигналът за мъртвите птици край Копривщица бе подаден от хора, отишли за Нова година в Копривщица. В първия януарски ден те излезли на разходка край града и се натъкнали на зловещата гледка - стотици мъртви пойни птици в снега в продължение на километър по горска пътека. Загиналите птици са от вида планинска чинка, защитена по силата на Закона за биологичното разнообразие на България.