Парламентарните репортери внесоха подписка в деловодството на НС заради условията на труд в новата сграда, в която работят депутатите.

Тя е подписана от 85 журналисти, акредитирани да отразяват парламентарната дейност, сред тях са и представителите на БНР, което съобщи за инициативата.

Сред основните затруднения, посочени от репортерите, са липсата на добро интернет покритие, затваряне на кулоарите, така че да няма пряк достъп до народните представители, непригодност на фоайето пред пленарната зала за работно пространство и други.

"Основната работа на журналистите - да задават въпроси, на практика е невъзможна без партийните пиари и без тайните обиколки, на които сами се научихме и с които рискуваме да бъдем изгонени и върнати в зоната, която ни е разрешена", пишат журналистите.

Те сами предлагат да бъдат въведени по-строги правила при издаване на акредитации.

Идеята е това да става след проверка дали съответната организация отговаря на изискванията на закона за обявяване на разпространителите и доставчиците на медийните услуги, като и да се отнема акредитация, ако не се спазва забраната за заснемане в т.нар. кулоари, както и в местата за отдих на народните представители.

Недоволството на парламентарните репортери стана факт още при преместването на заседанията от сградата на Народното събрание в тази на Партийния дом. 

Табелка "контролиран достъп" и червени плюшени въженца, които препятстват преминаването в територията отвъд тази, предназначена за медиите, ги посрещнаха още в първия ден на новата пленарна сесия - на 1 септември.

Единственият начин за досег с депутати е репортерът да застане пред вратата на пленарната зала и да чака отвън, ако случайно излезе народният представител, когото търси. Другият вариант е при тях да дойдат самите народни представители, но това е по тяхно желание. До подписката се стигна, след като неудобствата за медиите продължиха четвърти месец.

Идентична беше ситуацията и в края на 44-ия парламент, когато медиите бяха натикани в мазето на Партийния дом и съвсем нямаха достъп до политиците и до залата. В следващото 45-о НС обаче, при мнозинството на ИТН, заседанията бяха върнати отново в историческата сграда на площад "Александър Невски".

Решението за поредното завръщане в Партийния дом беше взето непосредствено преди пленарната ваканция с аргумент, че старата сграда се нуждае от обстоен ремонт, какъвто изобщо не е започнал.