От ИТН обясниха тезите на Слави за Скопие: Отпадане на US визите само надгражда договореното
От ПП обаче не мислят, че следва да търгуваме членството на РСМ в ЕС
Фундаментът, на който трябва да стъпваме в отношенията си с Република Северна Македония/РСМ/, е Договорът за приятелство, добросъседство и сътрудничество, обясни пред журналисти в парламента Станислав Балабанов /"Има такъв народ"/ по повод публикацията във Фейсбук на лидера на партията Станислав Трифонов. Ще видим как ще стартират преговорите, но няма как това да стане, преди РСМ да изпълни най-важните условия - да спазва договора с България, подписан през 2017 г., защото до момента не виждаме това да го правят, уточни той.
Македонският въпрос
- Година по-късно: Българите втвърдяват позицията си за Скопие
- Буяр Османи: Преодоляване на различията с България е ключов въпрос за Скопие през 2022 г.
- Условията на ИТН за преговори със Скопие за ЕС не се одобряват от слушателите на Podcast новините
- Съветникът на Кирил Петков по външна политика на спешна визита в Скопие
Позицията на нашата партия е като на г-н Трифонов и е базирана на коалиционното споразумение - спазване на договора, а идеята за отпадане на визите за българските граждани, влизащи в САЩ, е едно надграждане, разясни Балабанов.
Той добави, че на КСНС при президента всяка партия ще може да излезе с конкретна позиция. Но подчерта, че без спазване на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество няма да се водят разговори, а визите са последствие. Рeпублика Северна Македония трябва да запише българите като народ в конституцията си както албанците, сърбите, да елиминира езика на омразата, категорични са от ИТН.
Балабанов обясни още, че в поста си Трифонов е изразил лично мнение, гражданска позиция.
Той казва категорично, че няма да отстъпим от това РСМ да спазва безапелационно договора за сътрудничество и приятелство, всички точки по него, за да можем въобще да водим разговори за присъединяването й към ЕС, подчерта депутатът.
И припомни, че това е залегнало и в коалиционното споразумение, под което стои също подписът на Станислав Трифонов. Така че коментарите, анализите, че сме сложили на тезгяха националния интерес на България и ще продадем РСМ в името на други цели, са абсолютни глупости, заключи Балабанов.
А иначе идеите в поста на Слави Трифонов, че трябва да паднат визите за нас като граждани при влизане в САЩ и да бъдем приети в Шенген, са напълно логични на база лоялността ни като членове на НАТО и ЕС, коментира депутатът.
За съжаление винаги оставаме някъде в чакалнята - за еврозоната, за Шенген, за визите, добави той. Според негова справка България е една от двете-трите държави от ЕС, които нито са в Шенген, нито са освободени от визи за САЩ, и това не е логично, след като сме европейска държава.
След като нашите лоялни партньори имат претенции за бързото приемане на конкретна държава в ЕС, логично е да изпълнят обещанията към лоялния си партньор, а не да ни карат толкова да чакаме, смята Балабанов.
Обяснението на Балабанов за тезите на Слави и ИТН за Скопие, разви и председателят на ПГ на "Има такъв народ" Тошко Йорданов пред журналисти в парламента.
"Различия ще има, само ако някой от коалиционните партньори реши, че позицията на България трябва да бъде променена от вида, в който е. Тогава да, това ще е нарушение на коалиционното споразумение. Но дълбоко се съмнявам, че някой ще рискува разваляне на коалиционното споразумение заради това", каза Йорданов.
Той посочи, че в коалиционното споразумение за Република Северна Македония /РСМ/ пише, че позицията на България е такава, каквато е - не се променя, и оттам нататък има надграждане. Надграждане е създаването на допълнителни комисии, които са записани, отбеляза Йорданов. По думите му, надграждане е и предложението на "Има такъв народ". И то не е към РСМ, а към нашите партньори в НАТО и в ЕС, че тези два проблема е крайно време да бъдат решени, допълни той.
На свой ред темата коментараха и от "Продължаваме промяната".
"Не мисля, че правилният подход е да търгуваме нашите отношение с ЕС и РСМ, мисля, че трябва да останем в рамките на договореното в коалиционното споразумение, а именно - да разширим диалога си с РСМ, и това да са нашите основни приоритети", коментира заместник-председателят на парламента Мирослав Иванов от ПП.
Според него нужно е да насочим разговора към засилване на икономическото сътрудничество, както премиерът Кирил Петков е споменавал неведнъж - да се изгради жп линията София-Скопие и евентуално да се помисли за откриване и на самолетна линия.
Следва да запазим добрия тон, убеден е зам.-председателят на парламента от ПП.