Миналата седмица Иран, Северна Корея и Сирия блокираха приемането му при вот, на който се изискваше консенсус. Тогава генералният секретар на ООН Бан Ки-мун изрази "дълбоко разочарование" от провала на преговорите.

В подкрепа на документа снощи гласуваха 154 страни, против бяха отново Иран, Сирия и Северна Корея. Двайсет и три страни се въздържаха. Сред тях са някои от основните износители - Русия и Китай, и някои от основните купувачи - Египет, Индия, Индонезия, отбелязва АФП, цитирана от БТА. До гласуването му в Общото събрание на ООН се стигна, след като конференцията, на която той трябваше да бъде приет, не успя да постигне консенсус по-рано през деня вчера.

Годишно приходите от търговията с конвенционални оръжия са около 70 милиарда долара. Подготовката на договора продължи цели седем години, припомня ДПА.
Още през 1997 г. обаче група нобелови лауреати за мир предложиха да има подобен документ, посочва ИТАР-ТАСС.

Сега в обхвата на договора попадат сделките с танкове, бронетранспортьори, артилерийски установки, бойни самолети, вертолети и кораби, ракетни системи. По отношение на ядреното, химическото и бактериологичното оръжие съществуват отделни международни конвенции.
Русия се опита да включи в проекта на договора изискване да не се допускат оръжейни доставки на неупълномощени недържавни субекти, както и да се предотврати реекспорт на оръжията. Този опит не се увенча с успех.

В документа все пак се говори, че правителствата са длъжни да избягват оръжейни доставки, ако има съмнения, че тези оръжия ще бъдат използвани за извършването или за съдействието за извършването на сериозни нарушения на правата на човека.
В текста се посочва, че шест години след влизането в сила на договора, страните, които са го ратифицирали, ще имат правото да предлагат промени.

Документът ще бъде открит за ратификация на 3 юни 2013 г. и ще влезе в сила, ако го подпишат 50 страни членки на ООН.
Договорът няма да се разпростира върху търговията с оръжия вътре в страната, която го е подписала, но ще изиска от всички страни да установят национални регламенти за контрол на трансфера на конвенционалните оръжия, частите и компонентите.

Износът на оръжия от Русия през 2012 г. е нараснал с 12% до 15,2 милиарда долара, съобщи днес президентът на страната Владимир Путин на заседание на комисията по въпросите на военно-техническото сътрудничество с други страни, допълвайки, че портфейлът на поръчките е 46,3 милиарда долара.
"Това е един от най-добрите показатели в тази сфера и с увереност можем да кажем, че Русия е един от безспорните лидери в продажбите на оръжие и специално оборудване. Ние държим над една четвърт от световния пазар редом със САЩ, които само малко са по-напред", каза Путин, цитиран от ИТАР-ТАСС.

Доставките на руска специална техника с военно предназначение се правят за 66 страни по света, а със 75 са сключени споразумения, което означава, че има перспектива за развитие на тези отношения с голям брой страни, отбеляза Путин.