От днес нататък Бойко Рашков ще председателства парламентарната Комисия за контрол над службите за сигурност, прилагането и използването на специални разузнавателни средства и достъпа до данните по Закона за електронните съобщения за тази пленарна сесия. Той заменя подалия оставка вчера Атанас Атанасов (ПП-ДБ), който посочи като мотив, че от ГЕРБ и Бойко Борисов е бил поет ангажимент за реформа на службите, който е бил оттеглен.

В началото на днешното заседание на НС председателят на парламента Росен Желязков обяви от трибуната решение на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ), с което Рашков се определя за председател на комисията. 

Желязков съобщи още, че Комисията по икономическа политика и иновации в Народното събрание е избрала от своя състав постоянно действаща подкомисия за наблюдение на дейността в областта на защитата на потребителите и ограничаването на монополите. В подкомисията има шестима членове, по един от всяка парламентарна група, председател е Десислава Трифонова от ГЕРБ-СДС.

Второ четене на промените в Закона за мерките срещу изпирането на пари

В рамките на днешното заседание парламентът прие на второ четене промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари. Измененията са в изпълнение на препоръките на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа и във връзка с прилагането на засилен мониторинг от Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF), информира БТА.

С измененията се разширява кръгът на задължените лица, които трябва да прилагат предвидените в този закон мерки за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари. Към тях се добавят лицата, които по занятие предоставят достъп до депозитни касети в обществени трезори, и представителите на пощенските оператори, на които е възложено изпълнението на отделни дейности от пощенската услуга, свързани с осъществяването на пощенски парични преводи.

Повече по темата ще намерите тук >>>  

Дневният ред на парламента

Първа точка в програмата на парламента бе първо четене на законопроекти за изменение на Закона за българското гражданството, след това депутатите разгледаха на второ четене промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари.

В трета точка по предложение на "БСП за България" парламентът ще обсъди и проекторешение за създаване на временна комисия за проучване на всички факти и обстоятелства, свързани със сигурността на машинното гласуване. "Ако наистина изборите са манипулирани и фалшифицирани, както излизат не един, не два записа в интернет пространството, то това е пряко свързано с националната сигурност на страната", заяви Борислав Гуцанов от левицата вчера при приемането на програмата на парламента за периода 20-21 септември.

Председателят на парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова посочи, че винаги са отстоявали, че трябва да има публичност и прозрачност по отношение на вота на българските граждани. "Въпреки че опозицията предлага създаването на такава временна комисия, ние ще я подкрепим", заяви тя.

Предложението за временната комисия за машинното гласуване предвижда тя да се състои от 12 народни представители - по двама от всяка парламентарна група. Срокът на работа на комисията е планиран да бъде 3 месеца.

Особено внимание трябва да се обърне на възникналите съмнения, подкрепени с правдоподобни факти, включително от журналистически разследвания, че чрез машинното гласуване (безалтернативно в парламентарните избори през юли и ноември 2021 г., октомври 2022 г. , както и изборите за президент и вицепрезидент през 2021 г.) е възможно да е оказано въздействие върху резултатите, при това както чрез софтуера на машините, така и при обобщаването на окончателните резултати в районните избирателни комисии и Централната избирателна комисия, посочват вносителите.