Дали България да стане президентска република? - Лидерът на "Има такъв народ" (ИТН) Слави Трифонов обяви, че иска да се свика референдум по темата и разбуни духовете, припомня bTV. Възможно ли е обаче това?

Лидерът на ИТН даде заявка, че партията му ще е гарант в следващия парламент, че решението на българите относно президентска република, каквато и да е, ще бъде "приведено в действие".

Трябва да си отговорим на два въпроса

Първо - кой може да промени формата на държавно управление? Отговорът е според конституцията - чл. 158 е само Велико народно събрание.

Второ - може ли да има референдум? По принцип той се провежда по инициатива на една пета от депутатите, президента, МС или с подписка от 200 000 граждани.

Според редица юристи обаче референдум по темата е невъзможен, защото въпросът е от компетентността Великото народно събрание. Именно на този принцип бяха отхвърлени като недопустими част от въпросите на Слави Трифонов за референдума през 2016 г. Така че вероятно тук ще трябва първо да бъде сезира Конституционния съд.

Може ли да бъде свикано Велико народно събрание?

След изборите на 2 октомври самото Народно събрание може да реши да се разпусне и да свика Велико народно събрание с две трети от гласовете. Президентът насрочва тези избори в тримесечен срок. А Великото народно събрание, ако трябва да промени формата на държавно управление, трябва да гласува три пъти в три различни дни и да събере две трети, тоест 267 от 400 гласа.

Проф. Пламен Киров: Без промени в Конституцията и ВНС не може да се промени формата на управление

"През 2020 г. със законова промяна, инициирана от Обединените патриоти, беше разрешено да се провеждат референдуми по въпроси от компетентността на Великото народно събрание", коментира пред bTV Пламен Киров, преподавател по конституционно право, по повод заявката на лидера на "Имат такъв народ" Слави Трифонов да организира референдум за президентска държава.

"Въпросът е, че дори да се проведе такъв референдум и независимо от решението, което ще се вземе на него, без Велико народно събрание не може да бъде променена Конституцията и да бъде въведена нова форма на държавно управление. А това означава да бъде пренаписана изцяло Конституцията, тъй като ще се промени главата за Народно събрание, за президент на републиката, за Министерския съвет, включително и за съдебната власт", коментира Киров.

Той напомни, че референдум може да се свика само от парламента.