Втори пореден ден Комисията за защита на конкуренцията реагира на изказване на български политик. След като вчера КЗК излезе с позиция относно предупреждението на съпредседателя на ПП Кирил Петков, че ще одобри набързо сделката на "Юнайтед груп" с "Булсатком", за която още не е излязло решение, днес комисарите от регулатора излязоха с опровержение и на критиките на депутата от ДБ Ивайло Мирчев.

Мирчев каза по бТВ снощи, че регулаторите не работят и КЗК не върши никаква работа.

Комисия за защита на конкуренцията е един от най-натоварените административни органи, тъй като упражнява правомощия по Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК), Закона за обществените поръчки (ЗОП) и Закона за концесиите. По трите посочени закони пред Комисията ежегодно се образуват голям брой производства, по които се постановяват един или повече от един административни актове и по които страните депозират молби, възражения, доказателства и други, по които КЗК следва да вземе отношение, отговарят на Мирчев от Комисията.

И отчитат в числа каква дейност са свършили. "През 2023 година са били образувани общо 1191 производства, от които 1088 производства са по реда на Закона за обществените поръчки. През изминалата година Комисията е постановила общо 1 343 акта, от които 813 решения и 530 определения по трите закони, по които упражнява правомощия. Постановените по реда на ЗОП решения са общо 701 на брой. По реда на ЗЗК са постановени общо 110 решения, от които с 40 решения КЗК се е произнесла във връзка с предстоящи концентрации между предприятия, а с 49 акта е установено наличието или липсата на нарушения по нелоялна конкуренция", посочват от КЗК.

Напомнят на Ивайло Мирчев още, че през миналата година са санкционирали дружества от Групата Лукойл с рекордни по размер санкции, възлизащи общо на 262 907629 лева за антитръстови нарушения на пазара на горива. "В резултат на активните действия на КЗК, дружествата промениха и коригираха поведението си, което е най-важната цел на антимонополния орган", казват от КЗК. Отчитат, че са образували и д антитръстови производства, от които 3 са за евентуално наличие на картели в сектора на хранителните продукти.

"Не на последно място следва да се подчертае, че критиките към КЗК се отправят от народен представител с кратък институционален опит, датиращ от 2021 година, който опит явно не му позволява да дава аргументирана и адекватна оценка на работата на КЗК", казват от Комисията по адрес на депутата от "Демократична България".

И за сравнение му припомнят, че юридическият опит на председателя на КЗК е 44 години. "От изказванията на г-н Мирчев в медиите е видно, че същият, поради непознаване на работата на КЗК и липсата на експертиза в областта на конкуренцията, с политическо говорене, се опитва да омаловажи изключителния професионализъм на екипа на КЗК", правят заключението от държавния регулатор.