„За“ комисията гласуваха 184 народни представители, „против“ - 0, „въздържали се“ също нямаше, съобщи "Фокус".

Комисията се състои от 10 народни представители, като всяка парламентарна група има право на двама членове.

Тя се създава във връзка с искането на главния прокурор Сотир Цацаров от 27 април за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Марешки.

Бизнесменът депутат е подсъдим по две обвинения. Първото е за изнудване на наемател на пицария във Варна, при което според прокуратурата е действал заедно с Красимира Колева. А второто е за нанасяне на лека телесна повреда на общинския съветник Костадин Костадинов.

Веселин Марешки каза вчера пред Нова телевизия, че ще се откаже от имунитета си, но само след като бъде изслушан от парламентарна комисия.

"Делото не беше, за да вляза в затвора, делото беше, за да могат да ми вземат бизнеса", категоричен бе лидерът на "Воля", като посочи, че "има кръгове в София, които искат да ми откраднат бизнеса".

В мотивите на проекторешението за създаване на комисията е посочено, че до момента той не се е отказал доброволно от имунитета си. В тях се посочва още, че в такива случаи парламентарната практика предвижда създаването на Временна анкетна комисия, която да проучи дали са налице достатъчно доказателства за искания имунитет.

За председател на Временната комисия бе избран Християн Митев от „Обединени патриоти“, а за нейни членове: Димитър Петров и Христо Гаджев от ГЕРБ, Пенчо Милков и Филип Попов от ПГ на „БСП за България“, Александър Сиди от „Обединени патриоти“, Хайри Садъков и Танер Али от ДПС, Симеон Найденов, Антон Дончев.

В рамките на дебата депутатът от „Воля“ Симеон Найденов поиска от комисията да бъде изискано дело от 2015 г., да се запознае с доказателствата по него и да даде преценка и становище има ли достатъчно данни за извършени престъпления от Веселин Марешки. Според съпартиеца му е необходимо изслушване на комисията по поставените въпроси пред тях.

„На последно място искаме оповестяване на това разследване, да се даде публичност пред целия народ за обстоятелствата по обвиненията срещу Марешки“, каза Найденов.

Комисията за имунитета на Веселин Марешки няма да бъде превръщана в трибунал, посочи народният представител от ПГ на „Обединени патриоти“ Христиан Митев, който е и председател на комисията.

„Доколкото зависи от мен, това ще е комисия, която ще следва стриктно правилника за организацията и дейността на Народното събрание“, допълни Митев и подчерта, че комисията не е съд. Той обясни, че няма нужда да се изисква нищо, тъй като към искането на главния прокурор са приложени материали. По думите му има вариант да не бъде свален имунитетът на Веселин Марешки, ако мнозинството в комисията гласува така.