"Толкова ли е непреодолимо за ГЕРБ да се откаже от Пеевски, чиято партия влезе нелегитимно в парламента, купувайки хиляди гласоподаватели" - това пита в публикация във Facebook съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Поводът за коментара му е, че "всякакви анализатори напоследък твърдят, че ПП-ДБ поставят "непреодолими" условия". 

В петък вечерта от ГЕРБ изпратиха писмо с покана за разговори с ПП-ДБ. Те приеха поканата и настояха разговорът да е публичен, което от партията на Бойко Борисов отказаха. Поставиха и следните условия: 

  • исканият санитарен кордон около Делян Пеевски и ДПС-НН да бъде потвърден;
  • декларацията на ПП-ДБ да бъде подписана;
  • парламентарната група на ДПС-Ново начало да няма свой заместник-председател;
  • парламентарните комисии да не бъдат оглавявани от депутати от ДПС-Ново начало;
  • да се приемат промените в Закона за съдебната власт така, че да не се преизбира Борислав Сарафов от текущия ВСС;
  • да се приемат правилата за избор и да се избере ново ръководство на Антикорупционната комисия, което е част и от ПВУ, както и другите закони по плана;
  • срещата да е публична.

Все още не ясно дали разговори между първите две сили ще има, но Кирил Петков пита "толкова ли е непреодолимо за ГЕРБ да нямаме Сарафов за главен прокурор за следващите 7 години - човекът със срещите с Петьо Еврото?". 

Петков задава въпрос и дали е толкова непреодолимо за ГЕРБ "Борисов да не е премиер, след като вече беше най-дълго управляващият и завърши с огромни протести през 2020?". Според съпредседателя на ПП-ДБ в България има достатъчно силни фигури, приемливи за премиер пред обществото. 

Петков пита също "толкова ли е непреодолимо за ГЕРБ разговорът да бъде пред очите на всички българи, за да няма измислени преразкази след срещата" и "толкова ли е непреодолимо за ГЕРБ срещата да е между лидерите, така че всеки да може да поеме реални ангажименти". 

"Надявам се, че не е толкова непреодолимо, защото нашите избиратели с право не биха приели нищо по-малко. Тук не говорим за партийни компромиси, тук говорим да няма компромис с развитието на България като нормална правова държава", категоричен е Петков.