Максимата "нищо не е договорено, докато всичко не е договорено" важи с пълна сила за основната сюжетна политическа линия днес, а именно ще има ли разговори между първите две сили в парламента - ПП-ДБ и ГЕРБ.

След като в петък за пореден пети път председател на Народното събрание не бе избран, а 27 дни след изборите официален разговор между първите и вторите все още няма, в събота сутрин започна да изглежда възможно ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да седнат на масата на преговорите.

За писмото с покана за разговор, подписана лично от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и изпратена в петък вечерта, стана ясно, след като от ПП-ДБ го публикуваха: 

"Уважаеми колеги, във връзка с необходимостта от формиране на парламентарно мнозинство и излъчването на редовно правителство и отчитайки ролята на парламентарния диалог като утвърдена демократична практика, отправяме покана за провеждането на съвместна среща. Детайлите около провеждането ѝ ще бъдат уточнени допълнително"

Снимка: Фейсбук

Неофициално се заговори и че Борисов е предложил Атанас Атанасов от ПП-ДБ да бъде председател на Народното събрание, а самият лидер на ГЕРБ - премиер. 

Във "Фейсбук" ръководството на ПП-ДБ обяви, че приемат поканата за среща за разрешаване на политическата криза, но поставиха три условия - срещата да е лидерска, да е публична и да се говори за изолация на Делян Пеевски:   

"Приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Считаме, че конструктивният разговор за освобождаване на институциите (особено прокуратурата и антикорупционната комисия) от влиянието на г-н Пеевски е ключов за излизане от политическата криза. Предлагаме срещата да се проведе в публичен формат, с участието на лидерите". 

През официалната си страница във Facebook от ГЕРБ отговориха, че не считат за правилно диалогът между двете партии да се води през социалните мрежи и медиите и призоваваха ПП-ДБ "да върнем разговора в политиката там, където е мястото му - на масата на преговорите". 

Последва отговор на отговора, в който от ПП-ДБ настояха: "Държим срещата между лидерите на ПП-ДБ и ГЕРБ да е пред медиите, заради липсата на доверие между нас и между обществото и партиите. Нямаме какво да крием". И отново повториха, че трябва да са сигурни, "че не на думи, а с реални действия влиянието на Пеевски е спряно". 

Пред журналисти съпредедателят на ПП-ДБ Асен Василев заяви, че никъде ГЕРБ не са споменали за председател на НС в лицето на Атанас Атанасов. А на въпроса биха ли склонили за премиер Бойко Борисов, Василев отговори лаконично: "Моля ви, нека говорим сериозно".  

По-късно пред Дарик радио Василев изброи още няколко условия, при които биха могли да тръгнат каквито и да било разговори:

  • исканият санитарен кордон около Делян Пеевски и ДПС-НН да бъде потвърден;
  • декларацията на ПП-ДБ да бъде подписана;
  • парламентарната група на ДПС-Ново начало да няма свой заместник-председател;
  • парламентарните комисии да не бъдат оглавявани от депутати от ДПС-Ново начало;
  • да се приемат промените в Закона за съдебната власт така, че да не се преизбира Борислав Сарафов от текущия ВСС;
  • да се приемат правилата за избор и да се избере ново ръководство на Антикорупционната комисия, което е част и от ПВУ, както и другите закони по плана;
  • срещата да е публична.

Освен това Василев посочи, че на преговорите коалицията не може да излъчи един лидер от ПП-ДБ, тъй като са "демократична формация и всяка от групите формира собствено мнение, след това и общо мнение на формацията". 

Нееднократно Борисов е казвал, че не желае лидерска среща с колегите си от "Продължаваме промяната - Демократична България", тъй като тя се представлява от "твърде много хора". Става дума за Кирил Петков, Асен Василев, Атанас Атанасов, а след оттеглянето на Христо Иванов - от Божидар Божанов. 

Наскоро Тома Биков от ГЕРБ пък коментира в свое интервю, че "когато започнат някакви действия за започване на преговори, Асен Василев отива в тв-студио и минира процеса. Той има друга мотивация и работи за нови избори. Това е очевидно". 

Дали все пак диалогът между първите две парламентарни сили ще се случи там, където Бойко Борисов иска - на масата на преговорите, а не през медиите и социалните мрежи, засега не е ясно. Не е ясно и дали изобщо ще има някакви разговори и дали ще са лидерски. Известно е обаче, че ако има такива, трябва да са преди идната сряда, когато депутатите ще продължат удълженото си първо заседание с безпрецедентен шести опит да изберат председател на НС.