Как да разчитаме сигналите за икономиката от двата доклада за състоянието и бъдещето на ЕС
"Бъдещето на европейската конкурентоспособност" и "Не само общ пазар" бяха обсъдени от членове на комитет "Енергетика и минерални ресурси" на Американска търговска камара в България
Два от ключовите анализи за бъдещето на Европейския съюз бяха обсъдени от членове на комитет "Енергетика и минерални ресурси" на Американска търговска камара в България (АТК).
Още по темата
В началото на септември председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен прие доклада за бъдещето на конкурентоспособността на ЕС, който бе представен на съвместна пресконференция в Брюксел от неговия автор Марио Драги, а в началото на година друг висш европейски политик, натоварен да проучи основите на икономическата политика на блока - Енрико Лета, очерта предложенията си за ключови реформи.
Съдържанието заключенията от анализите на двамата бивши министър-председатели на Италия "Бъдещето на европейската конкурентоспособност" и "Не само общ пазар" бе представено от Сергей Станишев, член на Европейския парламент (2014-2024 г.) и член на Надзорния съвет на Green Transition Forum по покана на съпредседателите на комитета на АТК.
Според главния изпълнителен директор на Американската търговска камара в България Иван Михайлов темата за конкурентоспособността на Европа спрямо състоянието, което може да заеме в световната икономика, от една страна, и в сравнителен план спрямо партньорството си със САЩ и противовесът й спрямо Китай, е централна за всяка страна членка и за всяка бизнес-асоциация, като АТК.
"Щастливи сме, че лидер на нашите компании-членове дискутираха с г-н Станишев основните положения и изводи в доклада "Драги". За нас той - докладът - е сигнал за събуждане на европейската бюрокрация и центрове за взимане на решения, за да могат да започнат нужните промени така че европейската, а оттук - и българската - икономики да преосмислят начините на производство, иновации, достъп до енергия, пазар на труда - и всички други компоненти на икономиката на XXI век", коментира пред аудиторията Иван Михайлов.
От своя страна Сергей Станишев обърна внимание, че докладите на Марио Драги и Енрико Лета не са академично упражнение. Те ще залегнат в работната програма на новата Европейска комисия и вече са предмет на Заключенията на Европейския съвет от Будапеща. Изводите в тях са, че Европа губи състезанието с другите двама гиганти - САЩ и Китай и трябва да се промени радикално. Драги говори за мащабни инвестиции на публичен и частен капитал - със 750 - 800 млрд. евро повече всяка година на ниво ЕС и отключване на 33 трилиона евро частни средства, блокирани от тежките регулации в Съюза.
"Най-важната препоръка в доклада е за нова индустриална политика. САЩ и Китай отдавна са обезпечили веригите си на доставки, прилагат и протекционистични мерки. В същото време нашата икономика е изложена на рискове - заради отворения пазар външната търговия на ЕС е нараснала от 2000 до 2019 г. от 30 на 43% от БВП, а американската - от 25 на 26%. Демографската трансформация също е сериозно предизвикателство - през 2008 г. в Европа са родени 4.7 млн. деца, а през 2022 - 3.8 млн. Прогнозите са, че към 2040-та около 2 млн. души ще отпадат от пазара на труда на година."
Станишев коментира, че двата доклада се превръщат във фундамент на новата програма за реформи на ЕС, а на последното си заседание Европейският съвет прие декларацията от Будапеща с конкретни мерки и срокове. В нея подробно са залегнали целите на ЕС, като стратегия за по-интегриран общ пазар, най-вече в среди като енергетика, телекомуникации и капиталови пазари. "Това е изключително важно за България. Европа тръгва в правилна посока и е важно страната ни да е активен играч в изработването на политики", посочи той.
Документът предвижда и "революция в опростяването на регулаторната рамка". До 2030 г. европейските лидери предвиждат заделянето на 3% от БВП за иновации на национално ниво, както и приемане на Закон за кръговата икономика.
"Така Заключенията на Съвета адресират едно от предложенията на Лета за въвеждането на пета свобода - освен тази на движение на хора, стоки, услуги и капитали, да има и такава за развитие на иновации и образование. Моята прогноза е, че в следващата Многогодишна финансова рамка ще има и нов стълб - конкурентоспособност. Трябва да се развържат ръцете на бизнеса. Само така Европа има шанс оцелее."
НАЙ
Слагат ограничителни колчета в продължение на 70 км по пътя София-Варна
Правната комисия намери начин да бъде спрян изборът на главен прокурор
ГЕРБ и ДПС-Доган още преговарят за кабинета, в движението зрее недоволство срещу ЦОБ
Горя емблематична къща в центъра на Пловдив, има загинал (снимки/видео)
Трета катастрофа на "Орлов мост" за 14 дни, такси се заби в едната колона (снимки)
Зеленски покани Фицо в Киев, за да обсъдят транзита на руски газ, но получи отказ
Блумбърг: Ами ако Тръмп управлява като Путин?
Лавров обвини САЩ, че се опитват да прекъснат "Турски поток"
Правната комисия намери начин да бъде спрян изборът на главен прокурор
Тръмп обяви, че ще се срещне много скоро с Путин