ИТН: Да се допълни законът за ЛГБТ пропагандата в училище, не защитава всички деца
Депутатът Александър Вълчев поиска предложените от партията му промени да се разгледат веднага след ваканцията на народните избраници
С декларация от парламентарната трибуна депутатът от ИТН Александър Вълчев обяви, че внасят промени в Закона за предучилищното и училищното образование, тъй като в приетите наскоро промени не се включват непълнолетните между 16 и 18 години, които не продължават обучението си, а това - по думите му, е най-уязвимата възраст.
Промените от ИТН предвиждат забрана на прякото представяне, рекламата и извършването на медицински дейности с методи и технологии за промяна на биологичния пол на лица, ненавършили 18 години. Наказанието за неспазване на забраната да е лишаване от свобода от 1 до 3 години.
"Има такъв народ" настоява внесените от тях промени в Закона за закрила на детето да бъдат разгледани веднага след лятната ваканция на парламента", заяви от трибуната Александър Вълчев.
Депутатът посочи, че това е важно, "за да бъдат защитени превантивно децата от определени изисквания на Европа, от недобросъвестни граждански движения и определени неправителствени организации".
С гласуваните вече поправки в Закона за предучилищното и училищното образование, по думите на Вълчев, се изключва една група от непълнолетните деца - между 16 до 18 години, които не ходят на училище, но които също са обект на специална закрила - именно в Закона за закрила на детето. Тъй като възрастта между 14 и 18 години е най-рисковата, манипулациите за смяна на пола са насочени предимно към тях, но гласуваните изменения изключват тази група, защото децата от нея не се обучават, обясни представителят на ИТН.
Затова в предложения от тях законопроект за промени в Закона за закрила на детето се предлагат административни и наказателни мерки за тези, които не спазват разпоредбите. Предвижда се забрана за пряко представяне, реклама и извършване на медицински дейности с методи или технологии за промяна на биологичния пол на деца, ненавършили 18 години, както и отнемане на лиценза на доставчик на социална услуга, който не се съобразява с промените.
Чрез закона за закрила на детето се залагат и изменения в Наказателния кодекс, като се създава нова разпоредба, според която, който даде медицинско предписание или извърши медицинска дейност с метод за промяна на биологичния пол на лица, ненавършили 18 години, се наказва с лишаване от свобода от 1 до 3 години и обществено порицание.