От ПП-ДБ смятат, че Антикорупционната комисия действа по команда от съпредседателя на ДПС Делян Пеевски във връзка с проверките в имоти на бизнесмена Румен Гайтански и бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев. 

Комисията за противодействие на корупцията и прокуратурата провеждат претърсвания във връзка с разследване за кредит, отпуснат от Българската банка за развитие  на стойност от 148,5 млн. лв, съобщиха по-рано от прокуратурата. 

Явно Антикорупционната комисия действа по команда от г-н Пеевски. Това, което се случва в момента, е, че институциите, които трябва да пазят обществения ресурс, се използват за разчистване на сметки, коментира пред журналисти зам.-председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната-Демократична България" Божидар Божанов. 

"Ние и колегите от "Продължаваме Промяната" от години призоваваме за разследване именно на тази сделка. И прокуратурата, и антикорупционната комисия от години не правят нищо, докато не дойде моментът, в който трябва да се разчистят нечии сметки", каза Божанов. Затова, според него, гражданите нямат доверие в правоохранителните институции. В отговор на въпрос зам.-председателят на ПГ на ПП-ДБ уточни, че става въпрос за разчистване на вътрешнопартийни сметки.

Божидар Божанов

Снимка: БТА

"Това, което видяхме, че вече излезе като новина, е, че Мавродиев и Вълка са избягали от държавата. Защо? Защото чадърът, който ги закриляше в последните години, се вдигна", коментира съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Той припомни, че още като бил министър на икономиката е казвал, че ББР се източва.

"Един заем, който Вълка беше взел за 145 милиона, сега държавата получи за него само 3,5 млн. Реално загубихме над 140 млн. държавни пари, защото Вълка можеше спокойно да ги открадне под покровителството на ББР", коментира Кирил Петков и отбеляза, че 140 млн. лева са 30 детски градини. Той попита какво прави председателят на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество Антон Славчев през всички тези години. 

Последните три години, ние давахме цялата информация - над 1 млрд., откраднати от ББР, казвахме го по новини, навсякъде, г-н Славчев не правеше абсолютно нищо, коментира още Петков. "Изведнъж чадърът се вдигна и реши да стане бухалка заради Пеевски и изведнъж те изчезнаха", посочи той.

Междувременно от парламентарната група на ПП-ДБ внесоха искане за оставката на изпълняващия длъжността председател на антикорупционната комисия Антон Славчев.

Кирил Петков

Снимка: БТА

Бившият съветник в СОС и бивш депутат Владислав Панев пък коментира темата пред БНР. "Закъсняла е реакцията на правоохранителните органи, но по-добре късно, отколкото никога. Очевидно влизането в имоти на Румен Гайтански има връзка и с войната в ДПС. Той е от лобито на Доган. Пеевски има контрол върху службите и КПКОНПИ, хубаво е, че се развива по този начин, защото трябва да има справедливост в България", смята Панев, който е и подател на сигнала за незаконния строеж на Гайтански в Ловно стопанство "Искър".

"Още по-важно е да се знае, че когато си силен като Гайтански и масата за покер се обръща, и може да си от слабата страна. Тези, които имат вземане - даване с държавата да го знаят. Сега се случва това, защото политическата ситуация в България е обърната и в ДПС, което има контрол върху прокуратура и КПКОНПИ, се води война. И това е причината за атаката срещу Румен Гайтански-Вълка и Стоян Мавродиев. За мен това е положително развитие на ситуацията. Всички знаеха за този заем от 150 млн. лв., обезпечението беше продадено за 3 млн. лв., колко ли инспектори от ББР са си гледали работата? Кредитът е съшит с бели конци, дали за Варна или за строежа на язовир Искър.

Владислав Панев се надява, да се получат отговори на всички въпроси, "все пак има политическа мотивация за това". Според него в следващия "рунд" се очаква двамата да бъдат подведени под отговорност, "че се издирват и са в чужбина и следващото е вероятно заповед за арест".