ГЕРБ: Рухна конструкцията на Бойко Рашков и Хаджигенов за подслушванията
Ако имаше нещо подобно, министърът на вътрешните работи щеше да огласи тази информация, а не да се крие удобно, заяви Десислава Атанасова. Ива Митева удари последния звънец на 46-то Народно събрание
От ГЕРБ направиха извънреден брифинг. Причината е закритото заседание и доклада за дейността на Комисията за разследването на насилие и подслушване на протестиращи.
Парламентът
- Неправомерно са подслушвани двама от протестите и един политик
- Рашков се закани още днес да даде доказателства за подслушвани протестиращи
- 80% от слушателите на Dir Podcast вярват, че телефонът им се подслушва
- Хаджигенов: Знаем имената на 132 подслушвани от общо 1000, това е български "Уотъргейт"
- Хаджигенов праща "призовка" на Гешев за незаконните подслушвания
"Рухна конструкцията и на Бойко Рашков, и на Хаджигенов, и на всички останали, които твърдяха през цялата предизборна кампания за изборите на 11 юли, че има стотици подслушвани - политици, представители на медиите и граждани. Ако имаше нещо подобно, министърът на вътрешните работи щеше да огласи тази информация, а не да се крие удобно. Щеше да го направи и председателят на тази комисия". Това заяви Десислава Атанасова в началото на брифинга.
Според Атанасова целта на тази комисия е обществото да остане с впечатлението, че е имало незаконно подслушване. "Но данни за такова подслушване няма", подчерта тя.
"Рухна опорката на Бойко Рашков, на Николай Хаджигенов, Мая Манолова и т. н. Тази опорка вече не може да съществува на прага на следваща предизборна кампания", заяви Атанасова.
"В този доклад няма нищо секретно. Единствената цел е вие да не видите какво пише в този доклад и за каква предизборна измама става въпрос най-вече от страна на г-н Рашков, г-н Атанасов, г-жа Манолова и г-н Хаджигенов. След като свърши заседанието те ще излязат и ще повторят същите лъжи, ще кажат: има подслушване, но ние няма да ви кажем кое". Това заяви Тома Биков по време на брифинга.
И припомни, че Рашков е казал по време на предизборната кампания, че "когато се свика 46-тото Народно събрание, цялата информация ще бъде представена на българското общество. Но сега знаят каква е тя и ги е срам да я предоставят. Това е причината да засекретят заседанието, при това при липса на кворум. Това е един достоен финал на тези, които лъгаха и продължават да лъжат, и които след 2 месеца изобщо няма да съществуват в българската политика".
"Причината да бъде закрито заседанието показва, че някой не иска да се стигне до цялата истина. Ако имаха информация, че са подслушвани отделни политически лидери и протестиращи, те щяха да са първите, които да запознаят обществото, но уви това се оказа един голям балон, който се спука", коментира Александър Ненков.
Парламентът прие единодушно доклада на временната комисия за разследване на полицейско насилие на протестите миналото лято и прилагане на специални разузнавателни средства /СРС/ на протестиращи и на опозицията. "За" бяха 123 депутати, без "против" и "въздържал се". ГЕРБ и ДПС не участват в гласуването.
Докладът беше обсъден при закрити врата, заради съдържащата се в него поверителна и секретна информация.
В закритата част на заседанието са били прочетени имената на 130-те граждани, върху които е установено прилагането на СРС. В доклада се посочва, че сред тях има шестима политици, петима журналисти, от които един, пишещ за френска медия, трима председатели на граждански сдружения, двама генерали от резерва, един служебен министър, един прокурор от Софийска градска прокуратура, един бивш съдия от Софийски градски съд и един ММА боец.
Председателят на парламента Ива Митева закри последното заседание на 46-ото Народно събрание. Дневният ред бе изчерпан с приемането на доклада на комисията за полицейското насилие на протестите и подслушването на протестиращи и на опозицията.
Колеги, пожелавам ви една успешна и спокойна предизборна кампания, каза Митева.
След последния звънец, депутатите от "Има такъв народ" застанаха на парламентарната трибуна за обща снимка с председателя Ива Митева.