Парламентът се събира за четвърти работен ден в опит да го оползотвори и да свърши някаква работа. Рискът и той да се окаже ялов, като първите три, е много висок. В дните от третия до четвъртия напън за избор на първия между равните наблюдавахме ултиматуми и размяна на взаимни обвинения - че едните се готвят за избори, включително през потенциална кандидатура за служебен премиер Силви Кирилов. В противовес от ГЕРБ гарантираха, че тяхната кандидатка е натоварена с партийното поръчение да откаже поста. От другата страна такова обещание нямаше.

Кандидатурата на Силви Кирилов съвсем не беше приета символично, макар че официално ИТН я издигнаха именно като такава - с аргумента, че искат да отпушат работата на парламента с най-възрастния депутат, който да стане нещо като технически председател. Призоваха останалите да се откажат от своите номинации. Но само една група оттегли своя кандидат и отправи на свой ред апел примерът й да бъде последван. 

Така няколко часапреди пленарната зала да гласува, номинираните за шеф на НС остават четирима, след като само ПП-ДБ оттегли своята - на бившия регионален министър Андрей Цеков. ГЕРБ не се отказват от Рая Назарян, "Възраждане" - от Петър Петров, БСП продължава да залага на Наталия Киселова, а Силви Кирилов очаква да получи гласовете на ПП-ДБ, освен тези на ИТН, но това не е достатъчно, за да бъде избран. Не е сигурно как ще гласуват "ДПС-Ново начало", които до момента не подкрепиха никого, както остава неизвестна около Алианса за права и свободи и МЕЧ. Лидерът на най-малките в НС Радостин Василев пък се закани да изкара народа на улицата.

А кандидатурата на Кирилов дори провокира вътрешнопартиен разлом в ПП-ДБ. "Да, България" и ПП заеха различни позиции по въпроса как ще гласуват. 

Масло в огъня наляха от ГЕРБ и дадоха тон на интригата.

"Удивен съм от това намигване на ПП-ДБ към "Възраждане". Ако отказват да подкрепят кандидата на ГЕРБ-СДС, на спечелилата партия, то тогава те трябва да отиват да търсят мнозинство за избор на председател на парламента, което не може да не включва "Възраждане". Без "Възраждане" не им излизат гласовете", забеляза Даниел Митов.

От "Да, България" реагираха скоростно и обявиха, че няма да подкрепят Силви Кирилов, за да не се окажат гласували заедно с "Възраждане".

"Не можем да изберем Силви Кирилов в мнозинство, което зависи от Пеевски или "Възраждане". Ако се озовем в такава ситуация, от "Да, България" ще гласуваме с "въздържал се", заяви от името на партията Божидар Божанов.

Броени минути след това изявление от ПП повториха в официална позиция намерението си да гласуват за Кирилов, като поясниха, че това не означава преговори с "Възраждане" за управление на страната, защото визията им за държавата няма нищо общо с тяхната.

"В сегашната ситуация има един възможен изход, за да не остане парламентът блокиран - без бюджет и без закон, който да спре избора на Сарафов през януари", казаха от ПП. И добавиха като мотив нежеланието си "безучастно да гледаме как Главчев продължава да раздава партийни централи на "Ново начало" и с решения на Министерския съвет хвърля милиони по кметовете на Пеевски"

Часове по-късно от ПГ на ПП-ДБ се събраха, за да изгладят различията и решиха, че все пак ще подкрепят Силви Кирилов.

По адрес на ГЕРБ обаче са единодушни - победителите на изборите се крият от преговори, отказват лидерски срещи и ни водят към нови избори, твърдят от ПП-ДБ. В същото време настояха да се видят лично с Бойко Борисов за преговори за общо управление без Пеевски.

ГЕРБ контрираха, че лидерски срещи ще има само ако се обсъжда мнозинство и правителство.

"Няма да има лидерски срещи, няма преговори, аз съм им изпратил с кого мога, отговорил съм на всички въпроси", каза Борисов. Лидерът на ГЕРБ повтори, че е подписал декларацията на ПП-ДБ за "санитарния кордон".

От партията стигнаха до извода, че ИТН заедно с ПП-ДБ се готвят да си осигурят служебен премиер в лицето на Силви Кирилов, тъй като той ще бъде първи в "домовата книга" на Конституцията за избор на евентуален нов служебен премиер.

Това е основното им подозрение към тъй радушно застаналите зад него политически групи - че се готвят за избори по свои правила. Изберат ли него, значи "се договарят той да е служебен премиер", съзря заверата Бойко Борисов. И даде да се разбере, че в ГЕРБ нямат такива задни мисли.

"Ако Рая Назарян бъде избрана за председател на НС, партийното решение е да не става служебен премиер", ако и тази власт не успее да състави редовна власт. Решението на партията е такова, а ако има разминаване, то Назарян ще бъде изключена от формацията", обяви лидерът на ГЕРБ.

Партията не отстъпва - първата политическа сила трябва да излъчи председателя и това е Рая Назарян.

"Ние не можем да избираме председател на Народното събрание по възраст. Ако бъде избран Силви Кирилов, това означава избори", заяви Деница Сачева сутринта.

Часове по-късно Томислав Дончев бетонира позицията на партията - ГЕРБ работи за кабинет на мнозинството и срещи с ПП-ДБ може да има във всякакъв формат - и експертни, и лидерски, стига да са за формиране на управляващо мнозинство.

Едновременно с това всички партии продължават да твърдят, че от ГЕРБ не са разговаряли с тях за правителство. И все повече политическите сили започват да привиждат нови избори.

А ако всеки продължи да държи на своето и днес, на електронното табло пак ще пише "предложението не е прието", от което ще последва четвърто прекъсване на първото заседание на новия парламент, започнало още на 11 ноември.

Или пък не, ако си спомним прогнозата на Борисов преди третия провал: "Очаквам председател да бъде избран следващата седмица". Дали това не е анонс за изненадващи ходове на някои партии и обрат на четвъртия път?