ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се отдалечиха още повече едни от други
Бойко Борисов заяви, че няма интерес от провеждане на лидерска среща между двете коалиции
Две прояви на първата и втората политическа сила в 51-ото Народно събрание демонстрираха днес задълбочаващата взаимна политическа ненавист. Изпълнителната комисия на ГЕРБ на практика отхвърли предложението на ПП-ДБ за среща на най-високо ниво с аргумента, че е по-добре първо юристите да подготвят почвата за такава.
По каква работа да ходя при тях, попита лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Няма да има лидерски срещи, няма преговори, аз съм им изпратил с кого мога, отговорил съм на всички въпроси", изтъкна Борисов, цитиран от БТА.
На пресконференция по-късно лидерите на ПП-ДБ сякаш посипаха с пепел всяка останала надежда за някаква форма на сътрудничество, като заподозряха, че Борисов го е страх да разговаря с тях и отказва да изключи ДПС-Ново начало на Делян Пеевски от уравнението.
Няма лидерска среща
"На мен ми омръзна от тези смелчаци", каза Борисов по адрес на ПП-ДБ. Той подчерта, че не предвижда среща с тях.
"Представете си - отивам аз и срещу мен стоят Кирил Петков, Николай Денков, Асен Василев, Атанасов, Надежда Йорданова , Ивайло Мирчев - какво да правя срещу тези хора, като всеки от тях предварително е казал, че не иска лидера на ГЕРБ", каза Борисов и е категоричен, че повече няма интерес от такива срещи, защото не иска да го разпитват кой ще е премиер. И отбеляза, че за да спаси все пак преговорите, е казал първо юристите да седнат - поне по законодателната програма да изчистят това, което ПП-ДБ искат от него да подпише.
Борисов го е страх от такава среща, защото сме били много, смята Петков и отбеляза, че с другите партии са имали спокойни лидерски срещи, но Борисов и на това не бил готов.
ГЕРБ-СДС биха подкрепили закона за защита на гражданите, подаващи сигнали за нарушения, както и закона за личния фалит - две от исканията в декларацията на ПП-ДБ за "санитарен контрол". Кое не им е достатъчно, за да седнат юристите да говорят, попита Борисов.
На това Кирил Петков отговори, че ГЕРБ са изпуснали три важни условия, които са в предложената от ПП-ДБ декларация: за Сарафов - "не сме съгласни в следващите седем години Сарафов да е главният прокурор и да бъде избран от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат"; за избор на нова антикорупционна комисия по нови правила, закоето "нямало и думичка"; по условието да не бъде избран заместник-председател на Народното събрание от "ДПС-Ново начало", също не било споменато нищо.
Аз съм подписал публично заявление, че няма да управлявам с "ДПС-Ново начало", "Алианс за права и свободи", "Възраждане" и МЕЧ, и съм им го пратил, коментира от своя страна лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Не се задава коалиция с премиер Борисов
Двете страни се разминават и по предложението на Борисов, отново повторено и днес: "концентрираме се, правим срещи четирите политически сили (ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "БСП-Обединена левица" и ИТН)" и се стига до правителство с премиер Бойко Борисов. "Считам, че ако има правителство с друг премиер, то ще бъде "изядено с парцалите" мигновено от всички външни фактори", изтъкна Борисов. "Има времеви прозорец - 12 декември, България може да влезе, ако съм аз, в еврозоната и в Шенген."
ПП-ДБ, БСП, ИТН (потенциалните партньори) вече отхвърлиха такъв вариант.
Председател на Народното събрание
Като капак дойде заявеното от ПП-ДБ, че ще подкрепят компромисното предложение най-възрастният депутат - Силви Кирилов от "Има такъв народ", да бъде избран за председател на Народното събрание. И ще изтеглят своя кандидат Андрей Цеков.
Андрей Цеков и кандидатката на ГЕРБ Рая Назарян не могат да се надвият в няколко тура на избор досега.
ИТН са подписали декларацията на ПП-ДБ за "санитарния кордон" около Делян Пеевски и "ДПС-Ново начало" и са поели ангажимент важните антикорупционни закони да минат през парламента, каза съпредседателят на ПП Асен Василев.
Председателят на ДСБ Аатанас Атанасов каза, че ГЕРБ трябва да постъпят по същия начин - да оттеглят своя кандидат, за да се намери разрешение на парламентарната криза. Този ход от наша страна показва, че ние сме загрижени за държавата, добави той По думите му абсурд е висшият орган на държавна власт да не може да заработи.
ГЕРБ обаче са склонни да гарантират друго - ако Рая Назарян бъде избрана за председател на парламента, да не се съгласява да бъде служебен премиер (както вече стана веднъж). ГЕРБ-СДС отхвърлят варианта за най-възрастният народен представител - Силви Кирилов от ИТН да остане начело на Народното събрание и за постоянно. Тръгнем ли към Силви Кирилов, това означава, че са се разбрали той да е следващият служебен премиер - така Борисов обясни защо са против такъв вариант.
На най-важния въпрос какво ще направят с първия мандат за съставяне на правителство и дали ще го върнат неизпълнен с аргумента, Борисов се измъкна с отговора, че все още не е връчен.