Има четири европейски фонда, по линия на които всяка страна- членка може да ползва средства в случай на бежанска вълна от Сирия, съобщи в ефира на БНР еврокомисарят Георгиева.

Общо тези фондове разполагат с 4 млрд. евро, които могат да се използват за защита на границата, за приемане на бежанци, за подпомагане на интеграцията им или за доброволното им връщане обратно в страните.

Най-малко са парите обаче за спешни мерки. За периода от 2008 до 2013 г. в тях е имало 13 млн. евро, от които към момента са останали около 2-3 млн. евро, посочи Георгиева.

България би могла да ползва средства и по линия на "Фронтекс"
- техническа и оперативна. Тя предвижда идването на екипи, които да дойдат да помагат в охраната на границите, регистрирането на бежанци, да се ползват палатки, одеяла и др. Такава помощ вече е оказвана няколко пъти на Турция и Йордания. Тези въпроси ще бъдат обсъдени в понеделник с правителството и президента, посочи Кристалина Георгиева.

Към момента бежанците от Сирия у нас са около 730, като над 2 млн. общо са избягали от Сирия, отделно над 5 млн. души са изгонени от домовете си вътре в самата страна.

Кристалина Георгиева подчерта, че не може все още да се говори за бежанска вълна от Сирия към Европа, тъй като сирийците предпочитат да избягат в съседните им страни.

Няма да е такава ситуацията обаче, ако подобен граждански конфликт се изостри в Ливан, посочи тя.

Според еврокомисаря кризата в Сирия е уникална с това, че международната общност не е в състояние да се обедини за пътя за нейното решение, а Съветът за сигурностна ООН не е приел дори хуманитарна резолюция. Така се утвърждава търпимостта да се нарушават законите на войната, обясни Георгиева.

Избиват се лекари, атакуват се хуманитарните конвои. Ако това се търпи в Сирия, и други по света може да решат същото, посочи тя.

До момента Европейският съюз е предоставил 1.3 млрд. евро помощ за Сирия. Почти половината от тази сума е за действия вътре в страната. Около 6.8 млн. души се нуждаят от хуманитарта помощ, най-много половината от тях я получават, обясни Георгиева.

Там, където се водят военни действия, се предоставя храна, медицинска помощ, защита за пострадалото население. Колкото по-малко помагаме вътре в Сирия, повече хора ще бягат в съседните страни, посочи тя. Те не искат да напускат страната си, но затова трябва да има политическо решение на конфликта, смята еврокомисарят.

ЕС помага и на страните, засегнати от бежанската вълна - Ливан, Йордания, Ирак. Над 2 млн. души, половината от тях деца, а 25% - жени, са избягали в тези страни. Това е огромно бреме за страните, заяви еврокомисарят.