България може да се включи с до 1000 войници в учение на НАТО
Министърът на отбраната Стефан Янев предлага укрепване на армията ни като отговор на предвоенната обстановка около Украйна
България да се включи в съвместно учение на НАТО с един батальон от не повече от 1000 души ще предложи на правителството министърът на отбраната Стефан Янев. Това съобщи самият той в предаването на БНТ "Денят започва".
Русия - Украйна
- Стефан Янев апелира за спиране със спекулациите за война и по-малко четене на чужда преса
- Петков и Янев: БГ суверенитетът е над всичко, приемаме изтребители от Испания и Нидерландия
- Стефан Янев разкри: Готвим се за три сценария при война в Украйна
- Стефан Янев: Геополитическата динамика изисква ефективна външна политика и дипломация
- Стефан Янев: Ние сме активен член на НАТО и не можем да бъдем обект на чужди решения
- Стефан Янев се обяви срещу разполагането на допълнителни войски на НАТО у нас
По думите му позицията на България по повод напрежението между НАТО и Русия трябва да защитава националния интерес с пълното разбиране на ситуацията и на етапа на развитие на българската армия. Позицията ни трябва да е съобразена с целия пакет от дипломатически усилия, както и с възможността да се укрепят военните сили на България.
Затова, според Янев, използвайки кризата, можем да използваме и възможностите от нея като се даде възможност на българските въоръжени сили да се развиват чрез повече тренировки и участия в учения, които носят капацитет.
След заседанието на съвета по сигурността вчера премиерът Кирил Петков възложи на министъра на отбраната да внесе на днешното заседание на кабинета проект за одобрение на национална позиция и мерки за укрепване на системата на сигурност на България, боеспособността на българската армия и техническото ѝ обезпечаване.
Министерският съвет ще вземе решение за конкретни мерки, за които министър-председателят ще информира народните представители на извънредно заседание на парламента, свикано за днес следобед.
В "Денят започва" Стефан Янев изтъкна, че по отношение на кризата между Русия и Украйна дипломацията не е приключила, тя има своето място и всички усилия, включително и на военните, са насочени към това да дадат шанс на дипломацията и да се избегне конфликта.
Янев допълни, че оценката на ситуацията се мени с дни и с часове.
Според него дори да се говори, че опасността е неизбежна, е възможно тази реторика да е част от дипломатическите усилия на едната или другата страна в опит да получи по-добри резултати на преговорите.