Арестуваха мъжа, стъпкал европейското знаме на Шипка. Лорер: Почувствахме се застрашени
Не кадруваме в НСО, напрежение между нас и Радев няма, има критики, каза вицепремиерът
Полицията арестува мъжа, който навръх националния празник 3 март на паметника на Шипка изтръгна от постамента европейското знаме, стъпка го и на негово място бе поставено руското, съобщи пресцентърът на МВР.
Полицията в Стара Загора е започнала да го издирва на следващия ден, 4 март, а днес той е бил открит и задържан в Добрич, откъдето ще бъде закаран в града на липите, за да престои в ареста за 24 часа.
"Изяснява се съпричастността му към инцидент по време на честванията на Националния празник на връх Шипка, при който бе опетнено знамето на Европейския съюз - престъпление по чл. 108, ал. 2 от НК", съобщава МВР. Предстои доклад на компетентната прокуратура, а според "24 часа" човекът се казва Деньо Павлов. Законът предвижда за деянието две години лишаване от свобода и глоба.
По време на тържествата на върха премиерът, вицепремиерът Даниел Лорер, председателят на НС Никола Минчев и депутати от ПП бяха освирквани и наричани "предатели", като се чуваха и възгласи "Оставка" и "НАТО вън".
Впоследствие министър-председателят бе замерян със снежни топки, а ударите умело отбиваха гардовете от НСО. Заради напрегнатата ситуация транспортният министър Николай Събев поиска оставката на шефа на НСО, но президентът, в чиито правомощия е това, отказа и застана зад НСО с аргумента, че те са свършили работата си да предупредят премиера.
"Обстановката на Шипка бе изключително изострена и това беше явно за всички, които бяха там, както за премиера, така и за председателя на Народното събрание, така и за министри, представителите на църквата, армията и гражданите. Всички видяха коя е групата, която създава това напрежение и че те бяха агресивно настроени", коментира ситуацията тази вечер по бТВ вицепремиерът Даниел Лорер, който беше също сред представителите на кабинета на Шипка.
"Ние като хора се почувствахме застрашени, тъй като снежните топки днес могат да бъдат различни неща утре", призна той.
Лорер подчерта, че изпълнителната власт няма намерение да кадрува в НСО, налице бил "пробив на сигурността".
"Президентът отговаря за НСО, той трябва да ги защити, защото тези момчета работят денонощно за нашата безопасност. Но сме длъжни да посочим, когато се случват неща, които според нас са извън рамките на сигурността. Никой от нас няма никакво намерение да кадрува в службите. Министърът на транспорта споделя моето усещане, че това, което се случи там беше пробив в сигурността и трябва да бъде обследвано защо се е случило", категоричен бе Лорер.
"Напрежение между нас и Радев няма, има критики", отрече вицепремиерът. "В една демократична държава това е абсолютно оправдано. Всяка институция е длъжна да изразява мнение когато има такова по темите, които смята, че са важни за нея и за цялото общество", допълни той.
Президентът Румен Радев обаче беше категоричен, че "няма пробив в сигурността на България, има пробив в здравия разум".
"Не е работа на НСО, не е работа на ДАНС или на МВР да рине сняг пред премиера. Тяхната работа е да го предупредят за възможни провокации и да гарантират неговата сигурност. Те това и направиха и получиха лична благодарност и от премиера", добави Радев по-рано днес.