На 28 декември 1996 г. 37-ото Народно събрание гласува оставката на кабинета с министър-председател Жан Виденов. Две години от управлението на най-младия министър-председател в историята на България водят едновременно до зърнена и банкова криза в страната.

Жан Виденов е роден на 22 март 1959 г. в Пловдив. В периода 1986-1989 г. е секретар на Четвърти районен комитет на Димитровски комунистически младежки съюз (ДКМС - Пловдив), и секретар на градския комитет на ДКМС - Пловдив през 1989 г. От 1990 г. до 2000 г. е член на Висшия съвет на Българската социалистическа партия (БСП) и негов председател от17 декември 1991 г. до 24 декември 1996 г. Жан Виденов е депутат в VII Велико Народно събрание (1990-1991), в 36-ото Народно събрание (1991-1994) и в 37-ото Народно събрание (12-25 януари 1995). Той е министър-председател от 25 януари 1995 г. до 12 февруари 1997 г. Преподавател е в Европейското висше училище по икономика и мениджмънт в Пловдив (2015-2020).

На 25 януари 1995 г. е сформирано правителство с министър-председател Жан Виденов, лидер на БСП. Кабинетът, образуван от представители на коалицията БСП, БЗНС "Ал. Стамболийски", Политически клуб "Екогласност" и безпартийни експерти, управлява страната до 12 февруари 1997 г. В периода на управлението правителството преодолява три вота на недоверие. През септември 1996 г. БНБ поставя под особен надзор 9 банки, впоследствие започват дела за обявяването им в несъстоятелност. На 3 януари 1997 г. започват протести в цялата страна срещу управлението на БСП, които са предизвикани от инфлацията, която прераства в хиперинфлация, и от неспособността на правителството на Жан Виденов да овладее икономическата криза и да предотврати обедняването на хората. На 29 януари 1997 г. с национална стачка е предотвратен опитът да се състави ново правителство на БСП.

В емисията "Вътрешна информация" на БТА четем за оставката на правителството:

София, 28 декември 1996 г. Оставката на правителството дава възможност на парламента да избере пътя, който е максимално добър за страната, каза днес от трибуната на НС премиера Жан Виденов, мотивирайки оставката на кабинета. В началото на 1997 г. кабинетът ще предостави на парламента своите разработки по бюджета за 1997 г., за приватизацията и проектозакони за въвеждането на паричен съвет. Така парламентът ще е в състояние да се произнесе още в средата на януари по тези въпроси, каза Жан Виденов.

Оставката на правителството е закъсняло признание за провала на БСП, заяви от името на ПГ на СДС Иван Костов.

Провалът се дължи на това, че БСП не е способна да управлява в условията на демократична система на институциите. Според лидерът на СДС оставката на кабинета е личен отказ на Жан Виденов да проведе диалог с опозицията.

Съпредседателят на Народен съюз Стефан Савов определи оставката на кабинета не като акт на достойнство, а като акт на насилие върху Жан Виденов от страна на неговите съпартийци.

От името на ПГ на Народен съюз той каза, че оставката е закъсняла и за това ще плаща българският народ.

Снимка: БТА

За нас това е една очаквана и логична оставка, но за съжаление тя е закъсняла развръзка за българския народ, каза от името на ПГ на ДПС нейният заместник-председател Юджел Атилла. Той обвини кабинета на Жан Виденов в "регулативен пазарен подход при взимането на икономическите решения".

БББ ще подкрепи оставката на кабинета, за да се даде шанс за един конструктивен диалог за излизане от кризата, каза от името на ПГ на БББ нейният председател проф. Христо Стоянов.

Отново в емисия "Вътрешна информация" на БТА четем мотивите на Жан Виденов към внесената в парламента оставка на кабинета:

София, 28 декември 1996 г. Предложението Народното събрание да приеме оставката на ръководеното от мен правителство е свързано с реалностите в страната, се казва в мотивите на Жан Виденов към внесената на 23 декември в парламента оставка на кабинета. Според него сегашното правителство напълно съзнава, че всяка оставка на кабинет поставя НС на изпитание, свързано с опасността от парламентарна криза. Затова ние отдаваме голямо значение на вече заявените намерения в най-кратки срокове Демократичната левица да състави ново правителство и така да изпълни успешно целия мандат на 37-ото народно събрание до края на 1998 г., каза от трибуната Жан Виденов.

Правителствената оставка дава всички възможности на парламента напълно свободно да избере този път, който е най-добър за страната, се казва в мотивите на Жан Виденов.

Според него "правителството е готово да съдейства максимално на НС да направи този свой изключително отговорен избор". То ще представи в парламента още в първите дни на следващата календарна година всички свои разработки по бюджета за 1997 г., както и свързани с неговото изпълнение проектопрограми за приватизация и проектозакони за евентуално въвеждане на паричен съвет. Така според Жан Виденов парламентът ще е в състояние да се произнесе по тези неотложни въпроси още през януари.

Разчитаме, че едно ново правителство ще бъде подкрепено с повече политическа воля, парламентарно съгласие и обществен кредит да продължи осъществяването на мерките за финансова стабилизация чрез структурни реформи, предприети от април-май тази година, каза от трибуната Жан Виденов. Според него е особено необходимо новото правителство да бъде съставено достатъчно бързо, за да бъде осигурена нужната приемственост в работата на изпълнителната власт, както и синхронът й със законодателния процес.

От архива на БТА поместваме резултатите от гласуването на 37-ото Народно събрание:

София, 28 декември 1996 г. С 211 гласа "за", 3 гласа "против" и 9 - "въздържали се", депутатите приеха на извънредно заседание днес внесената на 23 декември оставка на правителството на Жан Виденов. От ПГДЛ гласуваха 112 народни представители. От тях 100 гласуваха за оставката на кабинета, 3 бяха против и 9 се въздържаха.

Със 108 гласа "за" депутатите от левицата приеха и внесеното вчера от председателя на ПГДЛ Красимир Премянов предложение, с което парламентът задължава правителството в оставка до края на 1996 г. да внесе в НС проектобюджета за 1997 г. и свързаните с изпълнението му проектопрограми и проектозакони.

Приемането на тази точка втора от дневния ред означава, че се гласува вот на доверие на кабинета в оставка, каза от трибуната Венцеслав Димитров /Народен съюз/. Според Екатерина Михайлова /СДС/ това решение има политически ефект, защото по Закона за държавния бюджет правителството е длъжно да внесе проектобюджета. Приемането на това решение означава, че вие нямате доверие на своя премиер, който е длъжен да внесе проектобюджета, и така го задължавате да го направи, каза Осман Октай /ДПС/. На Народното събрание му е наложено да гласува решение против своя правилник, което не е път за търсене на съгласие, коментира в кулоарите приемането на точка втора председателят на СДС Иван Костов. Зад това предложение опозицията вижда възможност да се даде мандат на правителството в оставка да води преговорите с МВФ за въвеждането на валутен борд, което ние не желаем, заяви от трибуната г-н Костов.

Нямах основание да държа на това предложение на ПГДЛ, но след дебатите настоявам парламентът ясно да се произнесе какво очаква от кабинета, каза Жан Виденов. Мнозинството желае да запази управляемостта на процесите и отговорността за управлението, заяви председателят на ПГДЛ Красимир Премянов.

Според него няма основания опозицията да прави подобни тълкувания на точка втора.

При гласуването опозицията напусна залата. Решението беше прието изцяло с гласовете на депутатите от ПГДЛ. Според председателя на ПГ на БББ проф. Христо Стоянов останалите в залата народни представители от БББ са гласували "против".

***

София, 28 декември 1996 г. /БТА/ Председателят на Народното събрание Благовест Сендов изпрати днес на президента на Република България Желю Желев взетото от парламента решение, с което бе приета оставката на правителството, ръководено от Жан Виденов, съобщи парламентарният пресцентър.

Както Ви е добре известно, Вие имате конституционното право да започнете процедурата за съставяне на правителство по чл. 99 от Конституцията, посочва акад. Сендов.

Използвам случая да Ви поздравя с коледните и новогодишните празници и да пожелая здраве през Новата година на Вас и Вашето семейство, завършва писмото си председателят на Народното събрание.

През 2003 г. Жан Виденов дава показания по дело, свързано с банковата криза, като заявява, че проблемите в банковия сектор през 1995-1996 година се дължат на подновяване на обслужването на външния дълг, на сложната политическа ситуация и на въвличането на някои банки в предизборните кампании през 1995 и 1996 г., както и на общото недоволство към банковата система. Виденов твърди също, че правителството е получавало откъслечна информация за положението на частните банки. Любомир Филипов, който през 1996 г. е управител на БНБ, заявява по време на делото, че общото икономическо състояние на държавата се е отразило върху българските банки. "От една страна имаше натиск от Международния валутен фонд да бъдат затворени банките, изпаднали в неплатежоспособност, а от друга страна - те не извършваха плащанията си в определени срокове", казва Филипов.

Делото приключва през 2009 г., всички подсъдими по делото за зърнената криза през периода 1995-1996 г. са оправдани.