Макар да е с 3.8% повече в сравнение със същия период от миналата година, тя нарежда втория по големина град в страната на шесто място и е със 101 лева по-ниска от средната заплата за всички 28 области, предаде БГНЕС.

214.9 хиляди са наетите лица в областта. Обяснимо, в летния сезон има увеличение в ресторантьорството и хотелиерството, както и селското стопанство.

Пловдив по традиция не е град с високи заплати, тъй като икономическият му профил е раздробен - сравнително най-много от всички наети - 31.5%, работят в преработвателната промишленост, следва търговията с 15.2%, транспорт, складиране и пощи - 8.1%.

Минимално увеличение - едва 1.5%, има в общия брой на участниците в трудовия пазар в сравнение с миналата година по същото време, затова пък средната заплата е нараснала с 10%.

Това говори за повече добре платени работни места. Най-добре усещат повишените заплати, защото някъде те са с една трета, в търговията с недвижими имоти, далекосъобщения, създаване и разпространение на информация и творчески продукти.

В последната сфера средната месечна заплата в Пловдив стига почти 2 000 лв, при енергетиците тя варира около 1 600, при медиците е над 1 200.

Сервитьорите са на дъното на класацията с малко над 500 лева заплата. Данните са на Териториалното статистическо бюро.