Националното сдружение на търговци и превозвачи на горива е готово да организира национални протести срещу влизането в сила на Закона за административното регулиране на икономическите дейности, свързани с нефт и продукти от нефтен произход и "неговия лобистки характер". "Жълтите жилетки" в България разчитат на полицията да опази демонстрацията от поява на радикални елементи. Датата все още не е официално насрочена. Тя ще стане общоизвестна 48 часа преди самото мероприятие. Това заяви за Dir.bg Иван Кашилски, председател на Национално сдружение на търговците и превозвачите на горива.

- Г-н Кашилски от Вашето сдружение обявихте многократно, че протестът ще е мирен. Откъде може да сте сигурни в това? Можете ли да го контролирате напълно, като вече имаме лошия пример от Франция?

- Ние се срещахме с представители на "Жълтите жилетки" от Франция тук в София. Срещата ни бе относно това как те мотивират народа, а не как трошат палят и разбиват. Нямаме такива намерения, това е абсурдно.

- Имате ли организация да опазите протеста от радикални елементи?

- Ако решат да се включат радикални елементи, имаме полицейски органи и Министерство на вътрешните работи. Техните функции не можем да изземем.

- Какво си казахте със "Жълтите жилетки" от Франция?

- Е, това не мога да ви кажа, но обменихме до известна степен един вид опит.

- Имате ли надежда, че Законът ще бъде отменен от Конституционния съд? Днес омбудсманът Мая Манолова заяви, че ще внесе жалба.

- Преди около час омбудсманът обжалва Закона за горивата в Конституционния съд. Срещнахме се с нея. Разбира се, надеждата умира последна.

- Преди да бъде приет законът, не съумяхте ли да промените по някакъв начин мнението на депутатите, та се стигна до протести сега? Законът трябваше да влезе в сила на 28 януари.

- Не успяхме, депутатите бяха много мотивирани. Не знам кой ги беше мотивирал за най-монополисткия и лобистки закон от 1989 година насам. Ние сме за закона, но не в този му вид, защото ако той влезе в сила след 28 януари, ние няма да работим. А нашите фирми са с 25-28-годишна история.

Протестиращите ще настояват да не влиза в сила приетият Закон за горивата. Според тях той освен лобистки, е и корупционен, като ще доведе до масови фалити на малки търговци и закриване на бензиностанции в малките населени места. Приемането му щяло да остави на пазара двама или трима големи играчи, които да договарят цените и по този начин монополът ще стане още по-голям.

Законът беше приет от Народното събрание през месец юли. Той въвежда специални изисквания за регистрация на търговците с нефт и нефтопродукти. От големите търговци на горива да се изисква капитал, не по-малък от 1 млн. лв., а за дребните - 20 хил. лв. Забранява се зареждането с горива на превозни средства или извън пътна техника или механизация от мобилни бензиностанции. При нарушение на забраната се налага глоба или имуществена санкция от 20 000 до 200 000 лв.

ИЗБРАНО