Учителите искат 18% увеличение на заплатите от октомври
4200 преподаватели се пенсионират тази година, трябват да се привлекат млади хора в системата, заяви Янка Такева
Доволни сме от това, че до края на мандата на правителството заплатите на учителите ще се увеличат двойно, защото това беше едно от исканията на Синдиката на българските учители /СБУ/ към КНСБ, каза пред журналисти председателят на СБУ Янка Такева. Тя отбеляза обаче, че от СБУ имат още едно искане и то е за това увеличението на работните заплати на учителите "да се изтегли" от 1 октомври 2018 г., защото през тази година ще се пенсионират 4200 учители и затова трябва да се мотивират младите хора да влязат в образователната система.
Затова искаме още от октомври правителството да отпусне около 93 милиона лева, които са от предвидените за образованието за 2019 г. и така "да се изтегли" увеличението от 1 октомври 2018 г., а не от януари, заяви Такева. "Смятам, че министърът на финансите и министър-председателят ще се съгласят", коментира председателят на СБУ.
Това увеличение от 1 октомври трябва да не е по-малко от 18 процента, каза Янка Такева. Тя обясни, че в бюджета за 2019 г. са заложени 362 милиона лева за увеличаването на заплатите в средното образование.
Средната възраст на българските учители сега е между 52 и 55 години, като нашата цел е да има кадрово обезпечаване на образователната система - с квалифицирани и добре подготвени кадри, обясни Такева.
По думите й това е един голям проблем, а друг е свързан с преодоляването на феминизацията на учителската професия. Крайно необходимо и много спешно е да има увеличаване на работните заплати, да се подобрят условията на работа в училище, както и да има по-добри взаимоотношения между родители, ученици и учители, коментира Янка Такева.
Тя съобщи, че младите учители в българското училище сега са около 3,8 процента, като през миналата година са започнали да преподават около 3500 млади учители. Общо учителите и училищните директори в българското образование са около 93 000, каза Такева.
Председателят на СБУ коментира темата за заплатите на учителите на Националния конкурс "Учител на годината", организиран за 21-ва година от СБУ. На него бяха връчени награди на учители и училищни директори в десет направления.
На церемонията присъстваха министърът на образованието Красимир Вълчев, кметът на София Йорданка Фандъкова, бивши министри на образованието и образователни експерти.
Възможни преговори за заплатите
Попитан дали това е възможно да стане, министър Вълчев отговори, че е поет ангажимент за двойно увеличение на възнагражденията на учителите в рамките на четиригодишен период, което ще бъде реализирано с четирите бюджета, които правителството ще предложи на Народното събрание. Това са бюджетите за 2018, 2019, 2020 и 2021 г., като в средносрочната бюджетна прогноза за 2019-2021 г., която одобри Министерският съвет, са предвидени средства за достигане на това двойно увеличение на възнагражденията на учителите.
За 2019 г. е предвидено от 1 януари да се увеличат възнагражденията, не са планирани тези средства в бюджета за това увеличение на заплатите от 1 октомври 2018 г., но при добро бюджетно изпълнение ще се водят разговори, обясни министър Вълчев.
Той отбеляза, че тези три месеца са сравнително малка стъпка в сравнение с това, което е предвидено за следващата година и е много по-важно е да се насърчат повече млади хора да се включат в педагогическата професия. Това ще стане с колективното трудово договаряне и с уточняването на минималните работни заплати в сектора на образованието, за датата не ми се иска да се ангажирам, но средствата вероятно ще достигнат и за по-високо увеличение, заяви Красимир Вълчев. По думите му сигурно ще продължи и политиката от предходните години да има малко изпреварващ ръст на началните основни заплати в образованието.
"Има високи заплати в някои училища, които са и над 1500 лева брутни заплати за някои длъжности - за ръководните длъжности са по-високи, отбеляза министър Вълчев. Това означава, че са по 1800 лева, но брутната заплата може би малко завишава представата колко е реалната заплата, защото се плащат осигурителни вноски и подоходен данък за сметка на заетото лице. Тези високи заплати са по-скоро на училищните директори, защото техните заплатите са по-високи от тези на учителите", уточни образователният министър.
В наредбата за формиране и заплащане на труда е регламентирано допълнително възнаграждение на учителите три пъти годишно - традиционно това са средства за 24 май, за 15 септември и за Коледа, каза министър Вълчев в отговор на въпрос дали в училищата ще се получат пари за 24 май. Той уточни, че размерът на тези средства е според финансовите възможности на училищата, като в последните години най-голямо е било това плащане към края на годината.
Преди години училищата с малко ученици нямаха възможност да дават такива допълнителни средства на учителите заради делегираните си бюджети. През тази година заради промените в системата на делегираните бюджети много повече училища и детски градини, които са в малки и отдалечени общини, имат по-добро финансиране, каза министър Вълчев. Средно годишно за тези три плащания учителите получават допълнително около 6 процента, добави той.