"Ако до март не започне снеготопене и приток на вода към язовир "Бели Искър", критичната ситуация за 1/4 от столичаните ще бъде налице", обясни председателят на Националния комитет за подобряване на водоснабдяването в България инж. Ганчо Хитров. По думите му засегнати ще са населените места Железница, Бистрица, Бояна, Суходол, както и част от кв. "Люлин". "Вероятността тези 25% да изпитат остротата на кризата в София от 1993 г., 1994 г. е много голяма през месеците август, септември и октомври", добави той.

Според Хитров "Софийска вода" трябва незабавно да пристъпи към разработването на технически проект за прехвърляне на вода от пречиствателна станция "Бистрица", която да бъде подадена към Рилския водопровод.
"Това нещо може да се проектира за не повече от 15-20 дни и да се реализира за не повече от 2 месеца - тоест трябва да изпреварим времето. Тази технологична връзка е постоянно необходима", поясни експертът.
Технологичният вариант е предложен на Народното събрание, на Столична община и на "Софийска вода".

Ганчо Хитров обясни още, че в момента в язовир "Искър" се съхраняват около 460 млн. кубични метра вода, а "Софийска вода" годишно използва около 240 млн. Това означава, че останалата част от софиянците на този етап ще разполагат с воден резерв. Според инженерите обаче водната система на столицата е предназначена да обслужи не повече от 2,5 милиона потребители.

"София не бива да бърза с опасността от режим. Ние сме в самото начало на новия сезон. Падналият сняг ще осигури един не малък обем – от порядъка на 50-60 млн. куб. м минимум, вода в язовир "Бели Искър", даде междувременно по-успокоителна оценка пред БНР доц. д-р Стефан Модев – декан на Хидротехническия факултет към Университета за архитектура, строителство и геодезия, също член на комитета.

"Очакваме да се напълни това водохранилище чак през март-април. Сега е рано. В язовира има достатъчно вода за софиянци и според мен не би трябвало да се избързва със заплахата от воден режим преди юни. Трябва да изчакаме пълноводието, да видим какво ще даде то и тогава да се прецени", подчерта той. Според него язовир "Бели Искър" е малък и водата там не стига даже за месечното потребление на столичани.
Той потвърди, че нивото на този язовир е под критичния си минимум.

Експертът бе категоричен, че водата трябва да се пести.
"Там, където хората ползват питейна вода на течащи води, ще има проблеми. Следващият важен въпрос е ще направи ли обществеността необходимото, за да се изградят водоснабдителни водоеми в по-голямата част от страната", каза още Модев, според когото секторът е позабравен и това трябва да се промени.