ВКС оправда подсъдимите за убитата ямболска адвокатка
15 години след жестокото убийство на ямболската адвокатка Надежда Георгиева в София Върховният касационен съд реши окончателно, че подсъдимите са невинни.
Делото, започнало преди 10 години, стана пример за бавно правосъдие.
Адвокатката бе убита на 28 февруари 2000 г. Цели 12 години по-късно делото приключи на първа инстанция с присъди, че всички подсъдими са невинни. Тогава съдия Владимир Астарджиев от Софийския градски съд се мотивира с "пълно бездействие на разследващите, крещящ непрофесионализъм, прикриване на оневиняващи доказателства за подсъдимите и нито едно пряко доказателство, което да подкрепя обвинението".
Според обвинението Аврамов и Калайджиев притискали адвокатката на фотьойл, докато Димитринка Атанасова нанесла девет удара в главата ѝ с домакинския сатър.
Върховните магистратите обаче подкрепят изводите на предишните инстанции, че не са събрани както преки, така и косвени доказателства срещу тримата подсъдими.
Първостепенна цел на обвинителната власт е била да представи пред съда такива убедителни доказателства, които да го доведат до несъмнен отговор на въпроса кои са извършителите на убийството, тази цел не е постигната, пише в мотивите си ВКС.
Съдът подчертава, че правилно показанията на близките на убитата адвокатка са оценени като предположения, основани на слухове, недомлъвки и лични изводи, защото се основават на проведени разговори.
В решението на съда се коментират и Нанка Колева, съпруга на убития през 2003 г. прокурор Николай Колев, която в хода на процеса заяви, че лично бившият главен прокурор Никола Филчев ѝ е признал, че е убил Надежда Георгиева. ВКС обаче изтъква, че съдът следва да се придържа единствено към обвиненията, предявени към Аврамов, Калайджиев и Атанасова.
"Принципно обстоятелството дали има и друго лице, което няма такова процесуално качество, е извършител на убийството, следва да бъде установено от органите на досъдебното производство в съответствие с изискванията на НПК", допълват магистратите.
ВКС се съгласява и с изводите по отношение на едно от веществените доказателства - потник с кръв в дома на Аврамов. Още САС изтъкна в решението си, че "намирането" му е станало от неустановен полицай, в отсъствие на други свидетели и назначаване на експертизи по него година след това.
"Налице е едно правно "нищо", се казваше в мотивите на предишната инстанции, които са напълно споделени от върховните съдии.
Те обръщат внимание и на твърдението, че долните инстанции не са обърнали достатъчно внимание на намерената угарка от цигара в дома на Георгиева, за която е установено, че е на Калайджиев. Доказано беше, че той е извършил ремонт и посещавал жилището й след това, като е нямало как да се установи дали угарката е оставена там по време на убийството.
"Действително съществуват множество предположения, но и настоящата инстанция счита, че най-невероятно е угарката да е попаднала в апартамента в деня на престъплението. След извършване на деянието, жилището е било почистено перфектно, като са липсвали каквито и да било следи. Не би могло да се предположи, че е била проявена такава драстична небрежност, че да бъде оставен фас с ДНК на един от извършителите", се казва още в решението.
Още докато делото течеше, защитата на Димитринка Атанасова обяви, че след окончателното му приключване, случаят ще бъде отнесен до Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург. Делото срещу Атанасова се гледаше задочно, след като преди години тя замина за Великобритания, а местните власти отказаха да я екстрадират.