Дебора Михайлова, която миналата година получи множество порезни рани, нанесени с макетен нож в Стара Загора, реагира с гневно видео на случая от 4 ноември, при който майка от София стана жертва на подобно нападение. Младата жена призова, ако някой познава пострадалата, да ги свържат, за да ѝ съдейства с каквото може. 

Вчера от прокуратурата съобщиха за случая, в който 36-годишен мъж е нанесъл множество порезни рани на съпругата си по лицето и тялото, докато детето им било в съседната стая. Оказа се, че потърпевшата К. Т. не за първи път става обект на насилие в дома си, но досега не е подавала жалби срещу съпруга си. 

След случая "Дебора" има поне 7-8 подобни казуси с жени, които са пострадали от нарязване, обезобразяване или подстригване с машинка, каза в "Денят започва" по БНТ адвокатът по семейно право Йорданка Бекирска.

Един от най-популярните случаи у нас, който провокира и огромна обществена реакция, бе този с Дебора Михайлова през юли 2023 г. В Instagram тя публикува видео призив към българското правосъдие и законотворци във връзка с нападението в София на 4 ноември: 

"Не мога да остана безучастна, виждайки как друга жена попада под макетния нож на поредния "Георги". Подобни зверства трябва да бъдат осъждани възможно най-строго и във възможно най-кратък срок, за да не остават насилниците с чувство за безнаказаност. Нека тези, които си решават проблемите с един размах, които обезобразяват и унижават жената по най-долния начин (а нека не забравяме, че жена ги е родила), нека тези същества, няма да ги нарека хора, да знаят, че има последствия за техните действия и че ще получат това, което заслужават. Подобни зверства трябва да бъдат осъждани максимално! Трябва да има максимални присъди за тях! 

View this post on Instagram

A post shared by Debora Mihailowa (@deboramihailowa)

Във видеото Дебора Михайлова, която все още очаква ефективна присъда за подсъдимия Георги Георгиев, добавя: "Нито една повече. А колко още трябва да станем и докога?!"

Ако някой познава жената, пострадала на 4 ноември, да изпрати координатите ѝ на Михайлова, за да ѝ помогне с каквото може, призовава още тя. 

Подсъдим за нападението над 18-годишното тогава момиче от Стара Загора е Георги Георгиев. Срещу него са повдигнати три обвинения - за закана за убийство, за това, че против волята ѝ с електрическа машинка е остригал косата ѝ, и че с особена жестокост ѝ е нанесъл 18 порезни рани с макетен нож, причинявайки на пострадалата двустепенна средна телесна повреда.

На 7 ноември Пловдивският районен съд измени мярката за неотклонение на Георгиев от "задържане под стража" в "парична гаранция" в размер на 6000 лева. Преди това делото претърпя няколко обрата. Първоначално съдът определи деянието като "средна телесна повреда", а впоследствие целият съдийски състав в Стара Загора даде отвод и делото бе преместено в Пловдив, където се гледа и към настоящия момент. 

Адвокатът по семейно право Йорданка Бекирска коментира, че "само законът на хартия не спира насилието, както Наказателният кодекс спира престъпленията - "въпросът е общественото мнение и обществената реакция, защото за разлика от случая на Дебора, тук не виждаме обществена реакция". 

Според Бекирска "законодателните промени след случая от Стара Загора са били доста сериозни - "една част заработиха моментално, други в течение на времето, някои от тях все още не са в сила. Необходимо е време, а и нямаме правителство, което да акцентира върху това".

Според адвокатката по семейно право детето на двойката от София е косвена жертва и ако с него не работят психолози, травмата ще го преследва през целия му живот: 

"Въпросът е как си възпитаваме децата, какъв пример им даваме, какво те виждат в домовете си. Не само жените са жертви на насилие - много мъже и много деца също. Формите са различни, а хората не могат да дефинират, че определен акт е насилие. За това не се говори в училище, а там формите на насилие също са много тревожни - те са отражение на това, което се случва в семейството и обществото". 

 Тя добави: "Много сме активни в социалните мрежи, но когато е моментът да се помогне на жертва, рядко предприемаме действия. Тази жена многократно е била жертва на домашно насилие, обществото не я е подкрепило да се оплаче, когато насилието още не е стигало до обезобразяване. Това не е само проблем на жертвата, тя трябва да бъде подкрепена, за да се справи".