Министерство на труда и социалната политика промени размера на помощите за част от изделията за хората с увреждания, съобщава bTV.

В някои случаи сумите са драстично орязани заради съмнения за злоупотреби.

Държавата дава около 50 милиона лева годишно за изделия.

Списъкът с помощните средства и медицинските изделия за хората с увреждания и социалните помощи за тях не са променяни от повече от 10 години.

Сега със заповед на социалния министър Бисер Петков са въведени промени, които шокираха и хората с увреждания, и търговците.

За част от изделията сумите са драстично намалени - като за най-масовите слухови апарати, антидекубиталните възглавници и дюшеци.

Илиян Радев е с увреден слух от дете. Казва, че социалната помощ за качествените слухови апарати е недостатъчна и че е очаквал с промените държавата да намали доплащането, което хората правят. Вместо това се орязва помощта за най-масовите апарати - от 406 на 170 лева.

"Надеждите ни са попарени, особено на хората, които очакваме някаква помощ за доплащането", заяви Илиян Радев.

Антидекубиталните дюшеци се купуват средно за 108 лева, а се продават за 372.

"Нали трябва да се направи някаква печалба. Всичко се вдига - парно, ток, ползваме служебни коли, помагаме на инвалидите, придвижваме стоката,всичко е свързано с разходи", категоричен е Пламен Пенчев, представител на фирма за помощни средства.

В списъка с изделията се вкарват и нови - като детски инвалидни колички, за които държавата ще отпуска 800 лева.

Помощта е определена след проверка на цените на вносителите, които декларирали, че струват между 150 и 500 лева.