"След като е станала напечена ситуацията, когато Узунова вече е била приета, медицинските действия не са били особено удачни", призна обаче той.

Министърът добави, че вече се знае от медицинска гледна точка как са се развили нещата, материалите са в прокуратурата, а следствието тече.
"Но не можем да си играем на съд, защото ако ви разкажа детайлно случая, хората ще разберат, че не е еднозначен отговорът", каза още Константинов, цитиран от БГНЕС.

35-годишната родилка Надежда Узунова почина на  21 ноември, след като няколко пъти била връщана от "Шейново", което министърът нарече "размотаване". По-късно и бебето й, родено в тежко състояние, също почина. Близки на жената разказаха, че според първоначални данни от аутопсията тя е издъхнала след грешна интубация. Засега няма официално становище дали това е вярно.

По думите на министър Константинов обаче в "Шейново" е имало "малко залитане" по темата дали ще има максимална икономическа изгода. "Не трябва да се стига до въпроса: ама кой ще ми плати, ако тя лежи повече в болницата. Това е знак за всички работещи там, че след като един директор си подава оставката, надолу по веригата по същия начин трябва да има действия. Да се надяваме повече на човечността", категоричен бе министърът.

Запитан има ли недосегаеми лекари той отговори, че не знае защо се задава непрекъснато този въпрос, при положение, че всеки случай се оповестява веднага в медиите и се знае къде са грешките.
"Доктор еди кой си трябва да му махнем лекарските права и да го пратим в затвора, това е работа на съдебната система да прецени. Не казвам никой да не си понася отговорността, а трябва сериозно да се разгледа и обсъди. И в Америка само няколко процента от съдените лекари излизат с присъди. Ние винаги мислим, че в България са най-страхотните неща, че за първи път се сблъскваме с такива неща, но във всяка държава има починали родилки", каза още Константинов.

Той не скри обаче, че наличието на 7 починали родилки за тази година ще се отрази в статистиката за майчина смъртност у нас, а целта е подобни случаи да не са повече от 3-4 за година.
"Има един процент, който днешната медицина не може да избегне, вероятно след 20-30 години ще имаме различна ситуация. България обаче е направила доста сериозен прогрес за намаление на майчината смъртност", отбеляза министърът.

По повод увеличението на глобите в болниците Константинов каза, че за ситуации, като тази в "Шейново" - пациентки да бъдат върнати, глобата в момента е от 500 до 1500 лв. "Трябва да са няколко десетки хиляди лева глоба при тежки случаи, те няма да върнат човека, но ще накарат болничното ръководство да се замисли дали така трябва да се действа", заяви Константинов.

Все още се очаква да приключат проверките за смъртта на 19-годишната родилка Деяна Георгиева, при чието лечение бяха открити пропуски и две болници ще бъдат глобени, и на 31-годишната Даниела Димитрова в "Света София", за която се смята, че е починала от емболия, а не заради лекарска грешка.


Стефан Константинов съобщи, че утре ще внесе в Министерския съвет предложение за пълна забрана на тютюнопушенето на закрити обществени места от 1 юни 2012 г. Сега в заведенията има обособени зони за пушачи и непушачи, но от ресторантьорския бизнес искат забраната да се отложи за 2013-2014 г.
"Министерството на здравеопазването води битка хората в България да бъдат по-здрави, не да ги лекуваме по-качествено, когато се разболеят, а да не стигат до заболяване", мотивира се обаче Константинов.