По неофициална информация от близките тръбата за интубиране е била поставена от анестезиолога не в трахеята, а в хранопровода, съобщиха БНТ и bTV. Ако това се окаже вярно, ще означава, че не само гинеколозите, а и вторият екип лекари, поел жената след влошаване на състоянието й, е допуснал грешка.

Резултатите от аутопсията обаче не са окончателното заключение на съдебните медици за причините за смъртта, очакват се допълнителни експертизи, които ще бъдат готови след около десетина дни.

По-рано днес директорът на "Шейново" д-р Иван Костов заяви, че е констатирана
лекарска небрежност в действията на първата лекарка, която е прегледала Узунова - трябвало е веднага да я приеме, а не да я отпраща да дойде по-късно.

Д-р Лина Димитрова обаче отрича обвиненията на близките, че е върнала родилката: "Предложих й хоспитализация в отделението "Рискова бременост", за да не се разкарва, да се притеснява толкова. Пациенката отказа под предлог, че няма кой да й гледа детето и реши да се върне вкъщи и да дойде отново при засилване на маточните контракции", заяви тя пред БНТ.  Лекарката твърди, че думите й могат да бъдат потвърдени от акушерката, която била с нея в кабинета. Няма обаче документално доказателство за това. Узунова не е подписвала, че не желае да остане в болницата, според Димитрова, защото много други пациентки чакали за преглед.

Гинеколожката обаче твърди, че Узунова не е трябвало да бъде оставена в болницата само защото е имала контракции и 2 см разкритие. "Аз нито съм се занимавала с жената след това като е дошла, разбирате ли - това са 17 часа от моя преглед, докато тя е дошла с 5 см. Значи, за да има активна родова дейност, тя трябва в това разстояние да е родила 3 пъти."

От болницата вече обясниха, че родилката не е приета, защото не отговаряла на изискването за прием по клинична пътека – над 4 см разкритие, контракции през 2-3 минути и изтичане на околоплодните води.

Здравният министър Стефан Константинов обаче бе категоричен пред bTV, че лекарят би трябвало да се ръководи от здравословното състояние на пациента.
„Ако са казали това нещо колегите от „Шейново” това само затвърждава моето убеждение, че клиничните пътеки пречат на здравеопазването, защото е невероятно лекар да застане зад клинична пътека и да каже: „Тъй като в документа така пише, ние така действахме”. На болницата се заплаща за извършена дейност, някои пациентки раждат за два часа, други стоят два дена. Господ да ви пази от професионалист, който ще разчита на критериите по клинична пътека, написани от администратори", категоричен бе Константинов, който по-рано заяви, че пациентката наистина е "размотавана".

Според Константинов това, че Надежда Узунова не е платила за избор на екип не е основната причина за трагичния случай.
„Плащането на едни пари не значи автоматично по-добро качество. Повечето жени не плащат за избор на екип в тази болница, а там се раждат хиляди деца годишно”, каза министърът.

По-рано днес той обяви, че ще инициира законодателни промени за десеткратно повишаване на санкциите за болниците, които не спазват правата на пациентите или медицинските стандарти. В момента, ако една болница наруши правото на достъпна медицинска помощ, глобата е от 500 лв. до 1500 лв.

Столичният кмет Йорданка Фандкъкова пък обяви, че ако се докажат системни нарушения в "Шейново", тъй като това е вторият смъртен случай на родилка за кратко време, е възможно директорът да бъде уволнен.

Както вече стана ясно, и бебето на Надежда Узунова почина заради тежки мозъчни усложнения, които според роднините са причинени, защото е извадено със закъснение и дълго време е останало без да може да диша.