Вторият човек в Партията на прогреса - антиимигрантска формация и основна опозиционна сила в парламента - Пер Сандберг, предложи в текст, разпространен чрез интернет, "три незабавни мерки, за да бъде спрян потокът от просия и престъпност". Според него въз основа на съществуващи разпоредби "полицията може да спира на границата организирани групи от роми, българи или французи, защото се знае от опит, че тези лица смущават обществения ред и е доказано също, че мнозина се отдават на престъпна дейност", предаде БТА.

Самият Сандберг, който председателства правосъдната комисия в норвежкия парламент, не бе открит за коментар, посочва АФП.

Агенцията припомня, че норвежците оживено дискутират дали да се забрани просията в страната им - една от най-богатите държави в света. През септември там предстоят парламентарни избори и според последните анкети Партията на прогреса може да дойде на власт в състава на коалиция с консервативната партия.

Според норвежки медии в текста на Сандберг отначало са били посочени само ромите, но за да не създава впечатление, че твърде много ги очерня, депутатът е добавил французите и българите в списъка с нежелани нации.

Помолено за коментар, френското посолство в Осло не пожела да направи изявление за думите на норвежкия депутат, добавя АФП.

От няколко месеца във Великобритания също има негативна кампания срещу българите и румънците, за които се твърди, че ще залеят трудовия пазар от 1 януари 2014 г. В края на март британският премиерът Дейвид Камърън  обеща да ограничи достъпа до жилищното настаняване и здравеопазването за тези, които идват на Острова съгласно правилата на ЕС за свободно движение.
А в края на април вътрешните министри на Германия, Великобритания, Австрия и Холандия поискаха с официално писмо до ирландското председателство на ЕС да се изработи по-твърд подход за пресичане на наплива на бедни имигранти. Те настояват и да се ограничи правото на свободно движение в съюза като поставят изисквания за екстрадиране и забрана за повторно влизане срещу граждани на ЕС, които опитват да получат достъп до социалните помощи на други държави-членки чрез измама.