Рекорден брой заразени с COVID-19 за 24 часа е регистриран у нас. Новозаразените за денонощието са 90 души. 21 от тях са постъпили в болница. Активните области за 13. Това съобщи на редовния брифинг на Националния кризисен щаб неговият председател ген. Венцислав Мутафчийски. 

Така общият брой на заразените достигна 1171.

Увеличението от вчера до днес е с 8,3%. 

Активните случаи са 890. 

София е на първо място с 29 нови случая. 26 от тях са амбулаторни, а трима заразени са приети е болница. Двама от заразените са настанени във Военномедицинска академия и един в "Пирогов".

Във Видин са 18 случая. В Плевенска област - 12, от които 9 са от завод "Мизия". Трима са контактни на работещи там. 

В Благоевград са 11. В Кюстендил - 5. 

В Сливен случаите са 5, в Русе - 3, а в Ямбол - 2.

Бургас, Велико Търново, Враца, Перник и Пловдив са с по един случай. 

Имаме 10 нови случаи на заразени деца. В Благоевград - 3, София- 2, Видин - 2, Кюстендил 1, Перник - 1 и Бургас - 1. 

"Тези деца не са хоспитализирани и са в леко състояние с грипоподобна симптоматика. Контактни са на своите родителите, но по отношение на децата тази сутрин разговаряхме с директора на РЗИ в Бургас, където бяха установени едни от първите случаи с деца на наши колеги. Това дете вече над 30 дни не може да изчисти вируса. Протича леко заболяването, но с продължително заразно носителство", уточни ген. Мутафчийски.

Проф. д-р Венцислав Мутафчийски

Снимка: Министерски съвет

Сред медицинския персонал случаите вече са 129 - 11% от всички заразени. 34 са новите случаи на медици. В София са 21. Те са в "Пирогов" и "Св. Иван Рилски" за периода от 18 до 22-ри април.

"Тук има "един ъпдейт" от 8 човека, които са по-стари случаи", уточни Мутафчийски. 

Във Видин 12 са новите случаи, в Пловдив - 1. 

Излекуваните са 193 - 16,5% от всички заразени. Три са новите случаи на справяне със заразата - два от Инфекциозна болница в София, и един във Враца. 

Има двама починали за изминалото денонощие. Така общият им брой достига 52 души, което е 4,4% от потвърдените вирусоносители. Починали са мъж на 71 години в Александровска болница и жена на 85 години в "Пирогов". Двамата са с множество придружаващи заболявания. 

270 са хоспитализираните като 37 от тях са в интензивно отделение. 

Главен държавен здравен инспектор - Доц. д-р, д.м. Ангел Кунчев

Снимка: Министерски съвет

"Имаме ръст на заразените, както се наблюдава в повечето страни в света. Само няколко примера съм подбрал тази сутрин. Сред тях са няколко случая на държави с по-либерално отношение към COVID-19, като например всички, които гледаха мачовете в Беларус. Там се отричаше въобще, че има такъв вирус. Там са 8022 случая, 60 са смъртните случаи. Само за вчерашния ден са 741 новозаразените. Двама са починали. В Швеция вече са 16 755 случая. 2021 са смъртните случаи там. Само за вчерашния ден са 751 новозаразени и 84 починали. В Белгия, знаете, че и там имаше колебания относно мерките. Там отдавна държат първенството по брой смъртни случаи на милион население. 228 са само починалите от вчера, 908 са новите установени случаи на COVID-19", обобщи ген. Мутафичийски. 

Над 1000 тестове са направени за денонощието у нас, каза още началникът на щаба.

"Тези огнища, които изследваме -  точно там са големите новозаразени групи. Останалите са случайни тестове, които се правят и повечето са отрицателни. При случайното тестване при 200 намираме 1. Пикът отдаваме на това, което винаги сме го казвали: около 5-6 дни след Великден ще има ръст на заболелите и не сме променили мнението си по този въпрос", обясни ген. Мутафчийски.

Брифинг на Националния кризисен щаб на 24 април

Снимка: Министерски съвет

Относно жена, която за втори път е приета в болница с COVID-19, здравният инспектор Ангел Кунчев коментира, че се проучва внимателно случая. 

"Имаме две отрицателни проби в този промеждутък на двете заразявания, така че е напълно възможно да говори, за повторно заразяване", каза той.

Ген. Мутафчийски допълни, че и преди е имало случаи с изписани и върнати в болница.

"Но там сме нямали отрицателни проби. Понякога изписаните в добро състояние се влошават и се рехоспитализират, поне нашите случаи до тук са така", каза той.

От Националния щаб уточниха, че всички болници са снабдени с най-висок клас предпазни средства, но все още по места лекарите подценяват тази мярка. 

Брифинг на Националния кризисен щаб на 24 април

Снимка: Министерски съвет

"Ще задминем бройката от 7000 теста на седмица, имаме пълна мобилизация. Щабът не затваря нито един град. Ние докладваме на правителството каква е актуалната ситуация и правителството решава дали затвори градове, или не. И ние с тревога наблюдаваме какво се случва на празниците и сме разтревожени от наближаващите празници. В България има едни от най-либералните мерки, дай Боже да не ни се отплатят лошо", допълни ген. Мутафичийски.

Националната здравноосигурителна каса заплаща 60 лв. за извършен тест, припомниха по време на брифинга.

"Ако се отчита към касата за извършено тестуване, не би било коректно да се получават други тестове безплатно. Всички тестове, които са раздадени, не са за сметка на лечебните заведения. Повечето от тях бяха със средства от държавния бюджет. Това беше до момента, в който се регламентира как ще се заплащат тестовете към тези, които го извършват. Това вече е урегулирано. Във ВМА когато първоначално започнахме да работим, това беше от бюджета на ВМА", обясни Мутафчийски.

По повод сигнал за 8-ма поликлиника в София, че е поставена под карантина заради болен лекар бе уточнено:

„При либерализиране на определени мерки, Щабът внимателно оценява рисковете и последствията. При либерализирането на тази мярка за детските имунизации и консултации имаше се предвид и вариант, при който най-важното е изследването на персонала, който е в контакт с положително лице и след като се докажат отрицателни проби, медицинският персонал се връща и възстановява дейността си. Става дума за групова практика в 8-ма поликлиника с 12 лекари, 11 сестри и един санитар, от които един е положителен и протича почти безсимптонно. За другите се чакат резултатите днес“, посочи ген. Мутафчийски.