Граждани се събраха на протест в центъра на София с настояване да бъде прекратена процедурата за избор на нов главен прокурор. Митингът, който се проведе в пространството между президентството, парламента и Министерския съвет, бе организиран от Инициатива "Правосъдие за всеки" и бе под наслов "#Кой прегрупира главните прокурори".

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК>>>

Организаторите и протестиращите настояха да се спре "порочната процедура" за избор на нов главен прокурор и нов председател на Върховния административен съвет от Висшия съдебен съвет, който е с отдавна изтекъл мандат. 

Движението по бул. "Цар освободител" между Българската народна банка и т.нар. триъгълник на властта бе ограничено в продължение на два часа. В района имаше и засилено полицейско присъствие. Протестът приключи малко преди 20 часа. 

На събитието бяха събрани подписи с искане да се спре процедурата по избор на главен прокурор, която подписка ще бъде изпратена на парламента и президентството.

Адвокат Петър Славов от "Правосъдие за всеки" призова депутатите също да съберат подписка и да се обърнат към Конституционния съд по въпроса за изтеклия мандат на ВСС. "Очакваме политиците и кандидатите за народни представители, които не са в отбора на мафията и търсят подкрепата на свободните граждани за предстоящите избори, да го покажат с включването си в този протест", написаха организаторите преди началото на събитието. 

Адвокат Петромир Кънчев от "Правосъдие за всеки"

Снимка: Булфото
 

"Питаха ме дали тези протести около изборите на главни прокурори се превръщат в традиция. Изглежда да, но има и друга традиция - за поста на главен прокурор за втори пореден път има само една кандидатура и за втори път има лауреат на Висшия институт на МВР. Нямаме нищо против този институт, но нека подготвя кадри за МВР, полицията или борбата с престъпленията, но не и за прокуратурата", каза адвокат Емил Георгиев от организаторите.  

"Сега отново имаме кандидатура, която макар и да не е съвсем същата като преди 5 г., е поне още толкова спорна, най-вече заради личните качества на кандидата - негови обвързаности и по наше мнение неговата непригодност да заеме този пост. Все пак да се мотивирам, като кажа, че той не е разсеял съмненията, които всъщност само се потвърждават - за свои много тесни контакти и връзки с т. нар "Кръстника на семейството" в съдебната власт Петьо Еврото. Също така не е разсеял съмнения за връзки със задкулисието", заяви още адвокат Георгиев.

Снимка: Булфото

"Отново се събираме, за да спрем една поръчка, поръчкова процедура за избора на най-важния човек в държавата, както се оказа, гл. прокурор, от който зависят всички политики, но той зависи от някого. Заради този някого, който дирижира изборите на всички главни прокурори в последните 10 години и заради тази порочна процедура на ВСС, чийто мандат е изтекъл преди повече от 2 години, същият, който избра и освободи Иван Гешев, сме тук, за да кажем, че до януари или до отказа на самия г-н Сарафов от участие в процедурата, ние ще сме тук", заяви адвокат Велислав Величков от гражданската инициатива.  

По време на протеста думата бе дадена и на енергийния експерт Илиян Василев, който заяви, че скоро се очаква да завърши изборът на купувач на рафинерията "Лукойл" в Бургас, заради което според него се бърза с избора на главен прокурор - за да се гарантира, че бъдещата сделка ще мине безпроблемно. По думите му тя ще бъде с бизнес група, близка до министър-председателя на Унгария Виктор Орбан.

Снимка: БТА

Протестиращи носеха снимките, публикувани от АКФ, на Борислав Сарафов с Петьо Еврото в "Осемте джуджета"

Снимка: БТА

В момента Сарафов е изпълняващ функциите главен прокурор, след като мандатът на предшественика му Иван Гешев бе прекратен предсрочно. На 10 октомври на последното заседание на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), на което можеха да се направят номинации за нов главен прокурор, бе издигната единствено кандидатурата на Борислав Сарафов. 

На 24 октомври е крайният срок на номинираните да представят концепция, а ВСС има задължение до 19 ноември да ги публикува, припомня БТА. До 26 ноември две от комисиите към Прокурорската колегия следва да приемат доклади за професионалните и нравствени качества на кандидатите, които ден по-късно да бъдат обсъдени на заседание на колегията. Гласуването следва да бъде на 16 януари. 

На протеста се събират подписи с искане да бъде спряна процедурата, която подписка ще бъде изпратена на парламента и президентството

Снимка: Булфото