„От тях само около 3500 дка са т.нар. „върхови пожари”, при които ще следва залесяване”, заяви по БНТ Танева и добави, че на едно горско предприятие залесяването излиза 1000 лв. на декар.

Министърът припомни, че в момента сме в пожароопасен период, който ще продължи още поне два месеца и половина. По думите й, от близо 220 регистрирани пожари тази година в горски територии, едва 4% са предизвикани от природата и по-конкретно от мълнии, а останалите 96% са причинени от човешка небрежност и немарливост.
 
„Имаме разследвания за много малко случаи на умишлен палеж”, заяви Танева, цитирана от "Фокус".
Тя добави, че всички хора, които обичат природата и ходят в гората, трябва да знаят, че не трябва да палят огън поне на 100 метра от горска територия и да не оставят стъклени бутилки и целофанови опаковки.

Другата голяма причина за възникване на тези пожара си земеделските дейности. Работим в много добра комуникация с МВР и ГДПБЗН и ще въведем задължение, когато земеделски производител реши и планира почистване на такава площ с техника да уведомява съответния район на пожарната, за да има готовност”, обясни Танева.
 
Обикновено пожарите възникват от огнища в земеделските територии от почистване на храсти. Много малка част са пожарите са възникнали направо в горска територия, уточни министърът.
„Към момента нямаме регистриран такъв пожар,които е предизвикан от техника на фирми, които работят по ползването на дървесината в горски територии”, заключи Танева.

Предупреждение за опасност от пожари е в сила и днес в части от областите Видин, Плевен, Велико Търново, Шумен, Бургас, Ямбол и Хасково.