3 са официално регистрираните случаи на западнонилска треска у нас
Има един, който е в процес на регистрация, съобщи директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова
Има официално регистрирани три случая на западнонилска треска и един, който е в процес на регистрация. Това каза проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), в ефира на "НОВА", цитирана от БТА.
Още по темата
Като очакваме, разбира се, тази бройка да се повиши, допълни проф. Христова.
Статистиката на Европейския център за контрол на болестите сочи, че близо половината от случаите са съобщени от Гърция, има и немалка бройка от Италия. Общо 13 са страните, които са съобщили за случаи на западнонилска треска. Съвсем закономерно е да има случаи и в България, обясни проф. Христова.
Според нея със сигурност има не малка скрита заболеваемост. Минимум 100 пъти повече от това, което сме хванали, добави тя.
По думите ѝ смъртността при западнонилска треска от тежките форми е 13%.
В страната ни са регистрирани единични случаи на западнонилска треска при хора, включително по два случая през 2012 г., 2015 г. и 2016 г., един случай през 2017 г., 15 случая през 2018 г., пет случая през 2019 г., каза в интервю за БТА проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките (БАН).
Първият лабораторно потвърден случай на невроинвазивна болест, предизвикана с вируса Западен Нил при човек у нас е през 2015 г. Проучване на специалистите от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), публикувано през 2019 г., установи наличие на антитела (от клас ИгГ) срещу вируса Западен Нил в серума на здрави хора, живеещи в различни части на България, най-вече в областите Плевен, Варна, Силистра и Ямбол. Положителни са били 22 от общо 1830 изследвани проби, което показва, че вирусът непрекъснато циркулира в страната. През 2023 г. България е докладвала само един внесен случай на западнонилска треска, въпреки че през този период са доказани няколко огнища при птици, каза проф. Радостина Александрова.
Вирусът Западен Нил е пренасян от комари зоонозен вирус, който е широко разпространен в целия свят и се среща в Африка, Америка, Европа, Близкия изток, Австралия и Азия. Ендемичен е в страните от Средиземноморския басейн и Централна Европа, но не се предава от човек на човек, обясни проф. Александрова.
От Министерството на здравеопазването изпратиха указания до регионалните здравни инспекции за засилване на надзора и контрола на заболяването западнонилска треска.