Надежда за бедстващ Перник: Нивото на водата в язовир "Студена" започна да се повишава
Проблемите с ВиК дружеството остават - няма организация за снабдяване на високите квартали и за отстраняване на многобройните аварии
"Водният режим дава резултат, водата в язовир "Студена" се е повишила за последните три денонощия с около 100 000 кубика". Това каза пред БНР кметът на града Станислав Владимиров.
Той посочи, че проблемите с ВиК дружеството обаче остават - няма организация по отношение на водоснабдяването на кварталите, които се намират в по-високата част на града, и няма организация за отстраняването на многобройните аварии.
"Трябва по-добра организация при спирането и пускането на водата, за да се постигне достатъчно налягане да отиде до високите квартали. Надявам се за по-добра комуникация с новото ръководство на ВиК дружеството и за по-добра организация от тяхна страна", допълни Владимиров.
Сред другите мерки, които да облекчат ситуацията и да се увеличи притокът на язовир "Студена", са връзка с Владайския канал и сондажи в горната част на язовира. Кметът изрази надежда, че преди април водният режим може да бъде намален в денонощието.
Днес Станислав Владимиров и министърът на околната среда и водите Нено Димов ще обсъдят кризата с безводието в Перник и проблема с река Струма.
Самият министър също коментира кризата. В ефира на bTV той заяви, че няма незаконна тръба от яз. "Студена, но има нерегламентирано източване към Радомир през помпена станция "Крапец".
Радомир може да получава питейна вода от яз. "Студена", но само при аварийна ситуация, а Министерството на околната среда и водите (МОСВ) не е било уведомено за такава, уточни Димов. Освен нерегламентирано източване на язовира проверка на министерството е установила и липса на разходомер, заради което не може да се каже какво количество вода е източено. МОСВ е направил предписание да бъде поставен такъв.
Димов уточни, че само разследване може да установи кой е разрешил нерегламентираното източване на яз. "Студена". Според него са нужни законови промени, които да забранят използването на питейна вода за индустриални нужди. Сега това не е категорично забранено. Трябва да се работи и за намаляване на загубите по ВиК мрежата, които за Перник са 75%, каза още екоминистърът.