За тази година сме договорили ресурс в първичната медицинска помощ по отношение на детското и майчиното здравеопазване 79 млн. лева - с 38% повече спрямо миналата година. Приоритетът е ясен. В специализираната първична помощ увеличението е около 60%. За 2022 година заложените средства са 267 млн. лева, с 27% увеличение, като в момента се договаря увеличение и на 101 клинични пътеки, в тях ще са включени и педиатрични, неонтология, акушерство и гинекология. Това обяви министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова на специална пресконференция, на която представи програмата на министерството по отношение на детското и майчино здравеопазване за 2022 г.

"Една от малкото области, в които ефектите се виждат по-бързо, това са инвестициите в майчиното и детско здравеопазване. Това са инвестиции в нашето бъдеще и с оглед на демографската криза, това трябва да бъде един от основните приоритети на МЗ, независимо то кого е ръководено то", заяви Сербезова.

"Отделно сме приготвили промяна в Наредба 8 и Наредба 9 - за профилактичните прегледи и диспанзеризацията и пакета от здравни дейности, който се гарантира от НЗОК. Допълваме пакета от профилактични дейности с допълнително медико-диагностични изследвания - целта е ранно откриване на заболявания. Предвиждат се изследвания и на деца между 7 и 18 години - става дума за профилактичните прегледи. До този момент в тях не са били предвидени медико-диагностични изследвания", каза още Сербезова и добави, че лошото хранене и липсата на достатъчно движение са предпоставки за заболявания, задълбочени особено в последните две години покрай пандемията.

Допълнително за бременните жени се предвижда допълнителни две ехографии - ехографско изследване за натална морфология, добавя се възможност и за изследване на Хепатит С.