Министерство на вътрешните работи обяви, че не е експулсирало 39-годишния турски гражданин Селехаттин Юрюн, а го е върнало по споразумение между ЕС и Турция. Това съобщиха от ведомството в неделя, след като в петък евродепутатът от БСП Иво Христов сигнализира за случая в профила си в социалната мрежа.

"39-годишният Селяхатин Юрюн, активист на Демократичната партия на народите и бивш кандидат за кмет на град Улудере, окръг Шърнак, днес трябваше да бъде освободен от затвора в Казичене, а на 29 септември трябваше да се яви в административния съд на дело за бежански статут. Вместо това е натоварен в бронирана кола и отведен до границата, където към 16,00 часа е предаден на турските власти", гласеше постът на Христов.

Във връзка с публикации в онлайн-издания, съдържащи манипулативни внушения за незаконни действия на служители на Дирекция „Миграция“ – „експулсиране“ и „депортация“ в Република Турция на турски гражданин, МВР категорично заявява, че те не отговарят на истината.

Ето и официалното съобщение на вътрешното ведомство:

След изтърпяване на наказание лишаване от свобода за срок от общо 9 месеца в български затвор, на 18.09.2020 г. от служители на Главна дирекция „Гранична полиция“ спрямо пребиваващия незаконно на територията на Република България чужд гражданин Селехаттин Юрюн е приложена мярката „връщане до страна на произход“ в изпълнение на Споразумението за реадмисия между ЕС и Република Турция.

Процедурата по изпълнение на мярката е започнала още на 02.09.2020 г., след като в МВР е постъпило писмо от Министерството на правосъдието, Затвора в гр. София, с което съгласно законовите си компетенции министерството е уведомено, че чуждият гражданин Селехаттин Юрюн ще бъде освободен на 18.09.2020 г.

След извършени справки в информационните масиви на МВР е установено, че лицето е с отказан статут на бежанец и с наложена административна мярка „връщане до страна на произход“ от 18.12.2019 г., съгласно член 41 от Закона за чужденците в Република България.

В структурите на МВР не е постъпвала допълнителна информация за промяна в статута на чуждия гражданин Юрюн. В тази връзка Главна дирекция „Гранична полиция“, като компетентен орган по изпълнението на Споразумението за реадмисия между ЕС и Република Турция, и предвид на това, че не съществуват пречки от правен характер, създаде необходимата организация незабавно след освобождаването на Селехаттин Юрюн от затвора в гр. София на 18.09.2020 г. той да бъде изведен извън общите граници на Европейския съюз.

След сключването на Споразумението за реадмисия между ЕС и Република Турция, от 2016 г. досега, само от територията на Република България са били изведени 431 лица, пребиваващи незаконно у нас.