Балканджи Йово влиза по история, откъси от Библията - по БЕЛ
"Робинзон Крузо" няма да се учи в 6 кл., връщат Добри Чинтулов. "История славянобългарска" ще се учи 4 пъти от 7-ми до 10 кл. Ще има откъси от Библията в 8 кл.
"Робинзон Крузо“ няма да се учи в 6 клас, вместо това се връщат песните на Добри Чинтулов в часовете по литература и по музика, обяви Стаматов.
От възрожденските текстове от шести клас - "Къде си, вярна, ти любов народна?", е заложен в учебника по музика за шести клас, по литература в седми клас е предвидено изучаването на "Стани, стани юнак балкански" и "Вятър ечи", а "Хубава си, моя горо" - в шести клас.
Фолклорните песни - "Даваш ли, даваш, Балканджи Йово" и откъс за Крали Марко, са предвидени да се учат по история в шести клас.
Стаматов обясни, че творбата за Балканджи Йово е пример за междупредметна връзка между литературата и историята. В учебника по история ще има пример с откъс от това произведение, уточни зам.-министърът.
"В нито един момент не е имало замяна на турско робство със съжителство, османско владичество е терминът в програмите по история, робство и съжителство са термините по литуратура", каза още Стаматов.
"Родна реч" на Иван Вазов е заложена за изучаване в началния етап, а "Хайдути" на Христо Ботев - в литературата за пети клас.
Пропуснатото Средновековие сегашните петокласници и шестокласници ще учат, когато станат 7-ми клас в часовете по задължителна избираема подготовка.
В осми клас по литература ще има откъси за Исус и Богородица, както и сонети на Шекспир, вместо досегашните на Петрарка, каза още Стаматов, цитиран от 24chasa.bg.
"История славянобългарска" в окончателния вариант на програмата присъства на четири места, каза Стаматов. Така откъсът от творбата на Паисий ще се учи по литература в девети клас и три пъти по история - в седми, осми и в десети клас.
"Заложили сме силно олекотяване на учебното съдържание, създаване на свобода на учителя, за да направи допълнителен избор според класа и индивидуалните особености на учениците.
До 60% от учебните програми ще са за ново съдържание, а останалото за контролни, преговор, затвърждаване", обясни Диян Стаматов.
Дадена е и възможност учителят да включи по литература допълнителни произведения. Понякога обаче това допълнително надграждане води до напрежение и бягства в училище, каза още Стаматов.
Министърът на образованието Меглена Кунева каза, че са били получени повече от 150 предложения на обсъжданията в страната, като най-разумните от тях са били отразени в проектите на учебните програми.
Отлагат промените за матурите
Промените при матурите по БЕЛ, които трябваше да влязат в сила след два месеца, а именно - разделянето на зрелостния изпит на различни модули, няма да се случат, стана ясно още от думите на зам.-министъра.
Целта на промените беше да се намали преписването, от МОН обаче ще засилят техническата обезпеченост.
Модулите ще създадат проблем, свързан с техническата несъвместимост на двата изпита, които са по едно и също време. От друга страна голяма част от учениците в момента са се подготвили без модули. В този смисъл ще объркаме всички зрелостници, мотивира се Диян Стаматов.
АНКЕТА: Приемате ли промените в учебните програми?