"Активни потребители": БАБХ закъсня за пилешкото със салмонела, повечето е изядено
Броят на заболелите е доста над обичайния за сезона, заяви експерт. Според лекарите обаче рисковете са малко, освен ако месото се яде полусурово
Контролният орган на Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) няма нито един открит случай на салмонела, а всичко се случва, ако други страни ни предупредят, заяви кв Сутрешния блок на БНТ д-р Сергей Иванов от Асоциация "Активни потребители" по повод откритите 100 тона пилешко месо със салмонела от Полша, купено от 10 български фирми.
Той прогнозира, че по-голямата част от внесеното заразено месо, което сега е изтеглено от пазара, вече е изконсумирано.
"Малко предистория - става въпрос за нотификацията от 2 декември, за последния месец има 7 нотификации, пристигнали от Полша. Не знам за коя партида става въпрос и от всяка партида колко е пристигнало. При всички положения БАБХ закъсня драстично с предупрежденията", каза още Иванов.
По думите му през изминалата седмица само в София има 8 доказани случая на болни от салмонелоза, което е доста над обичайния брой, особено за този сезон.
"Това е 19-ият случай на предупреждение за салмонела, пристигнала с храни от ЕС само за тази година", изтъкна докторът.
Според него основният проблем е, че системата за предупреждение не сработва, а за да сработи - БАБХ трябва да изпълнява мониторингова програма с лабораторни тестове.
"Салмонелата е класически микробиологичен замърсител по храните. В случая става въпрос за подвид на салмонелата, който е по-слабо виролентен и предизвиква хранителни разстройства", допълни д-р Иванов.
Доц. Атанас Мангъров - специалист по инфекциозни болести, обаче заяви, че няма опасност от месото, защото салмонела се среща често, дори без нашето знание.
"Хубавото е, че инфектиращата доза при салмонелите е доста висока - т.е трябва да се погълне голямо количество от бактериите, за да се заразим. Освен това са термолабилни", допълни той пред bTV.
Специалистите съветват месото да се яде много добре термично обработено и да не остава сурово във вътрешността си. Тогава рисковете са минимални, като по принцип най-опасно е за децата. Симтпомите са диария и повръщане.
По думите на Мангъров най-опасни са месата, взети от домашни стопанства, тъй като нямат контрол.
От началото на годината са получени 16 сигнала за заразено месо у нас. В Полша те са 169.