Иван Костов: Намаляването на ДДС за ресторантьорския бранш е много неадекватно
Безвъзмездно раздаване на пари не е възможно, ще излезем с огромен дефицит, заяви бившият премиер
Безвъзмездно раздаване на пари на нуждаещите се не е възможно, защото са ограничени ресурсите, с които разполагат управляващите, иначе ще излезем с огромен дефицит. Това каза пред БНР Иван Костов - премиер на България от 1997 до 2001 г. "ЕС казва, че ще спадне БВП със 7,2%, това са 8,5 млрд. лв. Правителството няма откъде да извади тези 8,5 млрд. лв., за да компенсира всички спаднали доходи и спадналото потребителско търсене. Това са популистки призиви. Дори да извади парите отнякъде, те не могат да бъдат усвоени, ще тръгнат по други канали, а не по тези, които са нормалните. Като тръгнат по нови канали, корупцията ще бъде още по-масивна", смята той.
Костов подчерта, че мерките за икономическото преодоляване на щетите от кризата не само в България, но и в много други страни, са взети под натиска на обществото.
"Беше добре, че бяха подготвени широка палитра от мерки, включващи кредитни ваканции, отлагане на обслужване, безлихвени кредити и грантове, поемане на част от възнагражденията на работещите. Ясно е, че правителството трябва да изпреварва събитията и то се опитва да го прави. Целият свят е неподготвен за кризата и това се вижда отвсякъде", каза още Костов.
Според бившият премиер мярката за намаляване на ДДС за ресторантьорския бранш е обидна и много неадекватна. "Тя разрушава много баланси в данъчната система и подсказва, че този бизнес е в сивия сектор. Защото, ако той беше на светло, щеше да е заинтересован да възстановява данъчен кредит - купуваш и плащаш с 20% ДДС, а след това продаваш с 9% ДДС, това поражда съмнение, че секторът е много далеч от изправност", добави Костов.
Той запита защо точно на този "нередовен и сив сектор" се дават тези облекчения и предположи, че е резултат на натиск, на който правителството не е трябвало да се подава.
По думите на Иван Костов в България трябва да бъде върнат данъчният модел с прогресивни ставки и за доходите, и за данъка върху печалбата. Той беше категоричен, че е неуместно да се променя данъчната система в средата на годината, защото няма да може да се отчете как се е отразила кризата върху бюджетните приходи, което пречи на планирането и на икономическите стратегии за напред.
Идеята да бъде създадена държавно предприятие "Държавна петролна компания", което да има собствени бензиностанции и складови бази в цялата страна, Иван Костов определи като крайно необмислена и изказа подозрение, че това се прави за компенсация на един неработещ орган, какъвто е Комисията за защита на конкуренцията.
"Като върнем държавата в сектора, какво ще се случи? Не знам как ще погледне на такова нещо ЕК", запита още той и посочи, че държавата трябва да отдели производителят на течни горива от държателя на складовете, а държателят на складовете да го отдели от собствениците на бензиностанциите, за да няма вертикална монополизация на сектора.
"Тогава ще има нормална конкуренция. Защо не се направи това?", смята той.
Иван Костов посочи, че България се справя сравнително добре в кризата, предизвикана от пандемията от Covid-19, и определи два показателя, които дават картината.
"Единият е броят на активните случаи. Когато броят на активните случаи започне да спада и това стане трайна тенденция, това е момент, че сме се справили. Този брой още в България не спада, според съобщенията на оперативния щаб. Вторият показател е броят на клиничните случаи - точно този брой следи премиерът, доколкото знам, заедно с тези, които са на интензивно лечение. Там не може да се открои тенденция към намаляване. От тази гледна точка е трудно да се каже дали сме се справили", разкри още бившият премиер.
Костов коментира казаното от проф. Тодор Кантарджиев от Националния оперативен щаб, че броят на случаите на новозаразени са се удвоили за един месец:
"Не е два пъти, а 2,68 пъти", коригира задочно думите на проф. Контарджиев Иван Костов и заяви, че добре би било в щаба да бяха поканили и експерти от Националния статистически институт.